II Warszawska Noc Fotografii / II Noc Fotografii w Warszawie pokaz fotografii, prezentacja, wystawa fotografii

Centrum Fotografii Muzeum Warszawy już po raz drugi zaprasza 7 lipca 2024 roku, na Warszawską Noc Fotografii. Będzie to święto nawiązujące do podobnych wydarzeń organizowanych przez inne europejskie miasta. Druga edycja Nocy Fotografii odbędzie się na Starym i Nowym Mieście. Wstęp bezpłatny.

W godzinach 21.00–23.30 na wielkoformatowych projekcjach plenerowych zlokalizowanych w kilku punktach Starego Miasta będzie można zobaczyć selekcję prac fotografek i fotografów z Polski i zagranicy. Część pokazów realizowana będzie w formule site-specific, czyli z uwzględnieniem architektury i specyfiki lokalizacji staromiejskich. Odbędą się między innymi projekcje na budynkach.

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć m.in. prace członków słynnej agencji fotograficznej Magnum, selekcję zdjęć Filipa Springera, legendarny film Mana Raya, wybór zdjęć z Arles – największego festiwalu fotografii w Europie oraz projekty wyłonione w konkursie Miasto do mieszkania, w tym najciekawsze debiuty. Część z pokazów realizowana będzie w formule site-specific, z uwzględnieniem architektury i specyfiki lokalizacji staromiejskich, będą to na przykład projekcje na budynkach.

W tym roku pokazy odbędą się aż w sześciu lokalizacjach: siedzibie głównej Muzeum Warszawy, na Rynku Starego Miasta przed Muzeum Warszawy, w ZPAF, Lengrenówce – pracowni Muzeum Karykatury, Fundacji Sto Pociech oraz Fundacji Alina. Noc Fotografii rozpocznie się o 19.30 spotkaniem w siedzibie Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta, projekcje we wszystkich lokalizacjach będzie można oglądać od godz. 21.00.

Pokazy i spotkania z fotografią w samym sercu Starego Miasta

Noc Fotografii rozpocznie się o 19.30 w siedzibie głównej Muzeum Warszawy spotkaniem wokół książki Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839–1989. Antologia z Witoldem Kanickim, Dorotą Łuczak i Maciejem Szymanowiczem.

Po spotkaniu odbędzie się pokaz filmu Return to Reason Mana Raya, pierwszego, legendarnego już dzieła awangardowego artysty.

Najciekawsze debiuty wyłonione w konkursie Miasto do mieszkania

W lipcową noc na ekranie przed siedzibą główną Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta zobaczymy również prace siedmiorga laureatów konkursu fotograficznego Miasto do mieszkania zorganizowanego przez Centrum Fotografii, poruszające różne aspekty mieszkalnictwa w Warszawie – od społecznych i wspólnych (publicznych) po prywatne i osobiste. Pokazane zostaną prace dokumentalne i kreacyjne, odważne wizje oraz projekty interwencyjne. Wyróżnione zostały osoby debiutujące: Viktoria Adamova, Zbigniew Brzozowski, Krystian Furman, Anita Walczewska oraz osoby z udokumentowanym dorobkiem: Sayam Ghosh, Anna Hornik, Damian Lemański.

Pokaz wyboru prac trojga fotografów słynnej agencji Magnum

Po pokazie konkursowym na warszawskim Rynku będzie można zobaczyć wybór zdjęć fotografów z Magnum, najbardziej znanej agencji fotograficznej na świecie, której początki sięgają lat 40. XX wieku. Podczas Nocy Fotografii zostaną zaprezentowane prace dwóch fotografek i fotografa należących do tej legendarnej grupy: Susan Meiselas, Bieke Depoorter i Harry’ego Gruyaerta.

Fotografie Filipa Springera zrealizowane w ramach projektu Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji

W siedzibie Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) przy placu Zamkowym będzie można zobaczyć z kolei selekcję zdjęć Filipa Springera wykonanych w ramach projektu Migawki realizowanego we współpracy z Muzeum Warszawskiej Pragi. Jego celem jest dokumentacja przemian, jakie przechodzą obszary objęte programem rewitalizacji, w szczególności Praga, Kamionek, Targówek czy Grochów.

Wyjątkowe fotografie z bogatej kolekcji Muzeum Warszawy

Tego samego wieczoru na ścianach Lengrenówki, pracowni Muzeum Karykatury znajdującej się przy ulicy Brzozowej, będzie można zobaczyć montaż fotografii z kolekcji Muzeum Warszawy. Otworzy go o godz. 21.00 pokaz zdjęć powstania warszawskiego z dwóch różnych perspektyw. Podczas wielkoformatowej projekcji zostaną zaprezentowane fotografie Sylwestra „Krisa” Brauna – najbardziej znanego fotografa powstania warszawskiego i Ewy Faryaszewskiej – malarki studiującej na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wybór projekcji z tegorocznej edycji festiwalu Rencontres de la photographie d’Arles

Przy siedzibie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta), na ścianach dawnego kina, odbędzie się nocny pokaz zdjęć z tegorocznej edycji festiwalu w Arles. Rencontres de la photographie to najstarszy festiwal fotografii w Europie, który rokrocznie odbywa się w Prowansji. Podczas Nocy Roku prezentowany jest wybór najlepszych projektów fotograficznych ostatnich 12 miesięcy. Uczestnicy Nocy Fotografii w Warszawie będą mieli okazję zobaczyć wybór fotografii z tegorocznej edycji Night of the Year zaledwie dzień później niż uczestnicy festiwalu.

Pierwsze w Polsce stowarzyszenie dla polskich fotografek

Na ekranie w Fundacji Alina – dawnej pracowni Aliny Szapocznikow – zaprezentowane zostaną prace czterech fotografek dokumentalnych z Polish Women Photographers. To pierwsze w naszym kraju stowarzyszenie dla polskich fotografek zamieszkałych w Polsce oraz poza jej granicami. W swoich działaniach organizacja stawia na promocję polskich fotografek, dbając o zachowanie parytetów w środowisku fotograficznym. W ramach projekcji będzie można zobaczyć prace: Anny Hartman, Małgorzaty Adamczyk, Małgorzaty Smieszek oraz Marzeny Hans.

KONKURS

Podczas tegorocznej Nocy Fotografii zobaczymy prace siedmiorga laureatów konkursu fotograficznego Miasto do mieszkania zorganizowanego przez Centrum Fotografii. Tegoroczne prace konkursowe poruszają różne aspekty mieszkalnictwa w Warszawie – od społecznych i wspólnych (publicznych) po prywatne i osobiste. Zobaczymy zarówno prace dokumentalne, jak i kreacyjne, odważne wizje oraz projekty interwencyjne.

W konkursie mogli wziąć udział zarówno debiutanci, jak i osoby z udokumentowanym dorobkiem, a także kolektywy. Nagrody przyznane zostały w dwóch kategoriach.

Prace laureatów, które zostaną zaprezentowane podczas Nocy Fotografii 7 lipca, zostały wyłonione przez pięcioosobowy zespół w składzie:

Karolina Ziębińska – doktora historii sztuki i kuratorka wystaw, między innymi Dokumentalistki. Polskie fotografki XX wieku (2008), retrospektywy Dory Maar (2019) czy Moi Ver, na którą zapraszaliśmy w tym roku. Przez lata była związana z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki. Jest współzałożycielką Fundacji Archeologia Fotografii, która zajmuje się ochroną i udostępnianiem zbiorów po czołowych polskich fotografach i fotografkach.

Filip Springer – autor książek poświęconych architekturze i krajobrazowi, cykli fotograficznych i podcastów. Kurator projektu Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji organizowanego przez Muzeum Warszawy. Dyrektor programowy Fundacji InstytutR, współtwórca Szkoły Ekopoetyki oraz Festiwalu po Drodze.

Szymon Rogiński – artysta wizualny, fotograf i twórca VR. Jego prace są częścią wielu kolekcji, były wystawiane w muzeach i galeriach na całym świecie. Szczególnie inspiruje się kinem drogi, popkulturą i krajem – zarówno związanymi z nim stereotypami, jak i fantazmatami. Sięga po postapokaliptyczne scenariusze, czerpie z krajobrazów zmienionych przez człowieka, specjalizuje się w nokturnach. Obecnie eksploruje kreatywne zastosowania fotogrametrii oraz wirtualnej rzeczywistości. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Justyna Orchowska – socjolożka i adiunktka w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) na Uniwersytecie Warszawskim. W pracy naukowej zajmuje się przede wszystkim socjologią miasta i mieszkalnictwa. Jest autorką i współautorką publikacji naukowych i eksperckich, w tym książki Białe plamy. Mieszkańcy Warszawy o usługach publicznych (2022). Od 2014 roku związana jest ze Stowarzyszeniem Miasto jest Nasze.

Karolina Gembara – fotografka, badaczka i doktorantka w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. W swojej pracy koncentruje się na zagadnieniach związanych z domem, migracją i opieką, a także lokalnymi tematami politycznymi. W ostatnich latach zainicjowała i zrealizowała kilka projektów, w których uczestniczyły osoby z doświadczeniem uchodźczym. Jest członkinią Sputnik Photos, współpracuje także z Archiwum Protestów Publicznych, gdzie inicjuje projekty artystyczno-badawcze i redaguje „Gazetę Strajkową”.

Program Nocy Fotografii

Muzeum Warszawy, Lapidarium, Rynek Starego Miasta 40

  • 19:30 – spotkanie z Witoldem Kanickim, Dorotą Łuczak i Maciejem Szymanowiczem wokół książki Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839-1989. Antologia.
  • 21:15–23:30 – pokaz filmu Return to Reason Mana Raya

Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 30–42

  • 21:00 – wręczenie dyplomów i pokaz prac laureatek i laureatów konkursu fotograficznego Miasto do mieszkania zorganizowanego przez Centrum Fotografii Muzeum Warszawy.
  • 21:30 – 23.30 – pokaz wyboru prac trójki fotografów z Agencji Magnum: Harry’ego Gruyaert’a, Susan Meiselas i Bieke Depoorter.

Związek Polskich Artystów Fotografików, plac Zamkowy 8

  • 21:00 – 23.30 – pokaz prac laureatek i laureatów konkursu Miasto do mieszkania oraz fotografii Filipa Springera zrealizowanych w ramach projektu Migawki. Fotograficzne Archiwum.

Lengrenówka – pracownia Muzeum Karykatury, Brzozowa 6/8A

  • 21:00 – 23.30 – pokazy fotografii z kolekcji Muzeum Warszawy: prace Sylwestra „Krisa” Brauna, Ewy Faryaszewskiej i zdjęcia pokazujące przemiany Starego i Nowego Miasta na przestrzeni 160 lat.

Fundacja Sto Pociech, Freta 20/24A

  • 21:00 – 23.00 – pokaz wyboru projekcji z tegorocznej edycji Night of the Year festiwalu Arles Rencontres de la photographie.

Fundacja Alina, Brzozowa 31/33

  • 21:00 – 23.30 – Noc Fotografii & Polish Women Photographers

II Noc Fotografii w Warszawie

Gdzie: Różne lokalizacje

niedziela 7 lipiec 2024

godz.: 21.00
Adres: Miasto : Warszawa

Komentarze obsługiwane przez CComment

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.