Cykl fotograficzny "Zapis socjologiczny" Zofii Rydet został 26 czerwca 2024 roku, wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata", na którą wpisywane są obiekty dziedzictwa o fundamentalnym znaczeniu dla polskiej historii i kultury, dokumentujące ważne wydarzenia i działalność wybitnych osobistości, przechowywane na co dzień w polskich archiwach, bibliotekach i muzeach.
Cykl "Zapis socjologiczny" Zofii Rydet jest najbogatszym dziełem sztuki, jaki pozostawił po sobie wiek XX w Polsce […] Jest to materiał, który może interesować bardzo różnorodną grupę odbiorców. Jest on atrakcyjny również dla osób spoza świata sztuki - ludzi interesujących się etnografią oraz kulturą materialną i wizualną. Jest to opowieść o Polsce, o wsi, o transformacji ustrojowej. Myślę, że jest szereg danych zaszyfrowanych w tych fotografiach, które będziemy jeszcze przez kolejne dekady odkrywać" - powiedział PAP Sebastian Cichocki, główny kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, kurator wystawy fotografii Zofii Rydet w MSN-ie w 2016 roku.
Dzieło i biografia fotografki to też inspirująca opowieść o tym, że na odkrycie pasji artystycznej nie jest za późno: Zofia Rydet podjęła się fotografii w wieku 40 lat!
Zofia Rydet urodziła się 5 maja 1911 roku w Stanisławowie w rodzinie zamożnego prawnika, Ferdynanda Rydeta. Pomimo rezygnacji z marzeń związanych ze studiami artystycznymi, młoda Zofia już w połowie lat 30. ubiegłego wieku podejmuje pierwsze próby fotograficzne, dokumentując dzieci z wsi huculskiej. W wieku lat 40 Zofia wraca do swojej fotograficznej pasji, a od 1978 roku do końca swej twórczości realizuje swoje najważniejsze dokonanie artystyczne - "Zapis socjologiczny", stanowiący monumentalną dokumentację człowieka i społeczeństwa, który zaczyna na wakacjach u brata w Rabce. Fotografka podróżuje po wsiach Podhala i fotografuje ich mieszkańców we własnych domach.
W kolejnych latach odbywa dziesiątki takich podróży, projekt rozszerza się na kolejne województwa: rzeszowskie, kieleckie, lubelskie, suwalskie, krakowskie, poznańskie, łódzkie, zamojskie, pomorskie, szczecińskie, Śląsk i Kaszuby. Zofia Rydet podróżuje też poza granicami Polski, a "Zapis" powstaje także we Francji, w USA, na Litwie, w Czechosłowacji, w Niemczech.
Dzieło Zofii Rydet można zobaczyć na stronie internetowej którą tworzy Fundacja im. Zofii Rydet w Krakowie, prowadzona od 2011 roku, przez Marię Sokół-Augustyńską oraz Zofię Augustyńską.
Polska Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata powstała 10 lat temu, w 2014 roku, w wyniku prac Polskiego Komitetu Programu UNESCO "Pamięć Świata", na którą wpisywane są obiekty dziedzictwa o fundamentalnym znaczeniu dla polskiej historii i kultury, dokumentujące ważne wydarzenia i działalność wybitnych osobistości, przechowywane na co dzień w polskich archiwach, bibliotekach i muzeach. Listę prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.
26 czerwca 2024 roku, w Belwederze w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów wpisu na Polską Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata" który odebralą prezeska Fundacji im. Zofii Rydet - Maria Sokół-Augustyńska. W jubileuszowej 5. edycji. uhonorowanych zostało 17 bezcennych obiektów dziedzictwa, przechowywanych w 17 instytucjach w Polsce i zagranicą.
Zapis socjologiczny - Zofii Rydet wpisany na listę UNESCO
Strona www: https://www.zofiarydet.com/pl
Podobne artykuły: