Zapis socjologiczny - Zofii Rydet wpisany na listę UNESCO

Cykl fotograficzny "Zapis socjologiczny" Zofii Rydet został 26 czerwca 2024 roku, wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata", na którą wpisywane są obiekty dziedzictwa o fundamentalnym znaczeniu dla polskiej historii i kultury, dokumentujące ważne wydarzenia i działalność wybitnych osobistości, przechowywane na co dzień w polskich archiwach, bibliotekach i muzeach.

Cykl "Zapis socjologiczny" Zofii Rydet jest najbogatszym dziełem sztuki, jaki pozostawił po sobie wiek XX w Polsce […] Jest to materiał, który może interesować bardzo różnorodną grupę odbiorców. Jest on atrakcyjny również dla osób spoza świata sztuki - ludzi interesujących się etnografią oraz kulturą materialną i wizualną. Jest to opowieść o Polsce, o wsi, o transformacji ustrojowej. Myślę, że jest szereg danych zaszyfrowanych w tych fotografiach, które będziemy jeszcze przez kolejne dekady odkrywać" - powiedział PAP Sebastian Cichocki, główny kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, kurator wystawy fotografii Zofii Rydet w MSN-ie w 2016 roku.

Dzieło i biografia fotografki to też inspirująca opowieść o tym, że na odkrycie pasji artystycznej nie jest za późno: Zofia Rydet podjęła się fotografii w wieku 40 lat!

Zofia Rydet urodziła się 5 maja 1911 roku w Stanisławowie w rodzinie zamożnego prawnika, Ferdynanda Rydeta. Pomimo rezygnacji z marzeń związanych ze studiami artystycznymi, młoda Zofia już w połowie lat 30. ubiegłego wieku podejmuje pierwsze próby fotograficzne, dokumentując dzieci z wsi huculskiej. W wieku lat 40 Zofia wraca do swojej fotograficznej pasji, a od 1978 roku do końca swej twórczości realizuje swoje najważniejsze dokonanie artystyczne - "Zapis socjologiczny", stanowiący monumentalną dokumentację człowieka i społeczeństwa, który zaczyna na wakacjach u brata w Rabce. Fotografka podróżuje po wsiach Podhala i fotografuje ich mieszkańców we własnych domach.

W kolejnych latach odbywa dziesiątki takich podróży, projekt rozszerza się na kolejne województwa: rzeszowskie, kieleckie, lubelskie, suwalskie, krakowskie, poznańskie, łódzkie, zamojskie, pomorskie, szczecińskie, Śląsk i Kaszuby. Zofia Rydet podróżuje też poza granicami Polski, a "Zapis" powstaje także we Francji, w USA, na Litwie, w Czechosłowacji, w Niemczech.

Dzieło Zofii Rydet można zobaczyć na stronie internetowej którą tworzy Fundacja im. Zofii Rydet w Krakowie, prowadzona od 2011 roku, przez Marię Sokół-Augustyńską oraz Zofię Augustyńską.

Polska Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata powstała 10 lat temu, w 2014 roku, w wyniku prac Polskiego Komitetu Programu UNESCO "Pamięć Świata", na którą wpisywane są obiekty dziedzictwa o fundamentalnym znaczeniu dla polskiej historii i kultury, dokumentujące ważne wydarzenia i działalność wybitnych osobistości, przechowywane na co dzień w polskich archiwach, bibliotekach i muzeach. Listę prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

26 czerwca 2024 roku, w Belwederze w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów wpisu na Polską Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata" który odebralą prezeska Fundacji im. Zofii Rydet - Maria Sokół-Augustyńska. W jubileuszowej 5. edycji. uhonorowanych zostało 17 bezcennych obiektów dziedzictwa, przechowywanych w 17 instytucjach w Polsce i zagranicą.

Zapis socjologiczny - Zofii Rydet wpisany na listę UNESCO

Strona www: https://www.zofiarydet.com/pl

Podobne artykuły:

Komentarze obsługiwane przez CComment

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.