Henryk Rogoziński - Pejzaże i chaty - katalog wystawy - Galerii Fundacja Fotografia dla Przyszłości 1995

Katalog wydany w postaci pocztówek przy okazji wystawy fotografii Henryka Rogozińskiego "Pejzaże i chaty" - zorganizowanej w Galerii Fumdacji "Fotografia dla Przyszłości" w Warszawie, która miała miejsce w marcu 1995 roku.

Rogoziński wydobywa z całej otaczającej go przestrzeni przyrody szczegół czasu, przemijania. Dlatego też wiejskie chałupy i chaty stają się w jego fotografiach czymś więcej niż drewnianą budowlą czy też słomianą architekturą. Są pewnego rodzaju symbolem i pomnikiem przyrody...

Maryla Perkowska

Pejzaże i chaty

  • Fotografie: Henryk Rogoziński
  • Teksty: Andrzej Koziara, Maryla Perkowska
  • Wydawca: Fumdacja Fotografia dla Przyszłości
  • Rok wydania: 1995
  • Ilość stron: 14
  • Wymiary: 110x157mm
  • Oprawa: miękka
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Henryk Rogoziński (1934-2004) polski artysta fotograf, urodził się w Grabowcu koło Bielska Podlaskiego, mieszkał i tworzył w Białymstoku. Ukończył Państwową Szkołę Techniczną Przemysłu Poligraficznego, studiował na SGGW w Warszawie. Był członkiem założycielem oraz członkiem Kapituły Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców oraz Związku Polskich Artystów Fotografików. Przez trzy kadencje sprawował funkcję prezesa i wiceprezesa Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego. Artysta po raz pierwszy zaprezentował swoje zdjęcia (portrety i pejzaże) w Białymstoku, w 1973 roku na wystawie pt. "Wszystkie chwyty dozwolone". W ciągu 30 lat pracy twórczej miał ponad 50 wystaw indywidualnych - krajowych i zagranicznych. Zajmował się dydaktyką i metodyką fotografii. Technika, którą wypracował i uprawiał leży na pograniczu fotografii i grafiki - jak sam przyznawał - nieustannie eksperymentował. Zdecydowaną większość prac artystycznych wykonywał w technice "gumy arabskiej", prowadził i uczestniczył w warsztatach szlachetnych, starych technik fotograficznych. Był współautorem zdjęć do albumu "Białystok i okolice", współautorem zdjęć do almanachu fotograficznego "Mistrzowie Polskiego Pejzażu", wydanego w 2002 roku.Jego prace znajdują się w kolekcjach Galerii Arsenał w Białymstoku, Muzeum Religii w Grodnie, Związku Fotografików Litwy w Wilnie. Imieniem Henryka Rogozińskiego nazwano cykliczny konkurs fotograficzny "Taki Pejzaż", organizowany przez Dom Kultury w Czarnej Białostockiej.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.