Fotografie Stefana Arczyńskiego. Gdańsk 1952-1959 / Stefan Arczyński w Gdańsku - album fotografii - Fundacja Karrenwall 2013

Album "Fotografie Stefana Arczyńskiego. Gdańsk 1952-1959" przedstawia archiwalne zdjęcia Stefana Arczyńskiego - nestora polskich fotografików, wykonane w latach 1952-1959. Książka została wydana w 2013 roku przez gdańską Fundację Karrenwall.

Seria Przemyśleć miasto. Perspektywy gdańskie jest zapisem sposobów myślenia o mieście, jest też głosem w debacie o tym, jak myślimy dzisiaj, gdy podejmujemy indywidualne i instytucjonalne decyzje budowania w mieście. Gdańsk to nie tylko społeczny, ale tez urbanistyczny i architektoniczny tygiel, w którym stapiają się doktryny urbanistyczne i idee architektoniczne, w którym wyraźne są wzloty i upadki kultury miejskości. (...)

Jacek Dominiczak

Publikowane fotografie pochodzą z lat 1952–1959. Uderzające w nich jest to, jak szybko, z roku na rok, ruiny zmieniają się w budynki, a puste ugory w ulice, na których jest coraz więcej ludzi, bawią się dzieci i zaczynają parkować samochody. Oglądając te zdjęcia pierwszy raz, odnosi się wrażenie, że powstały dwa tygodnie temu, a nie przed 60. laty. Oprócz widocznej wrażliwości autora, zdjęcia zawdzięczają swoją wyjątkowość także jego szczególnej dbałości o warsztat fotograficzny, dobór obiektywów i jakość aparatów fotograficznych. Fotografie robione były na błonach ORWO, aparatami różnych formatów, od największego Linhofa, poprzez Rolleiflexa i małoobrazkową Leicę oraz nowszego Contaxa. Na rewersach fotografie są profesjonalnie opisane, datowane i mają nawet zakodowane informacje o tym, jakim aparatem i obiektywem były wykonane.

W twórczości Stefana Arczyńskiego zdjęcia teatralne to odrębny i chyba najciekawszy rozdział, gdyż na początku lat 50. poznał i zaprzyjaźnił się z Henrykiem Tomaszewskim, twórcą późniejszego, sławnego Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Kolejnym wątkiem są fotografie z podróży po niemal całym świecie, a kolekcjonerzy pocztówek znają go dzięki tysiącom zdjęć z całej Polski, publikowanych przez Wydawnictwo RUCH.

Poznałem Stefana Arczyńskiego w lipcu 2013 roku w Sopocie, przeglądaliśmy zdjęcia przeznaczone do publikacji, rozmawialiśmy o jego burzliwych losach i pasji fotograficznej. Na pożegnanie powiedział: "naprawdę, najbardziej lubiłem fotografować drzewa, wszystkie, również te zniszczone, martwe".

Jerzy W. Wołodźko

Fotografie zamieszczone w książce, pochodzą głównie ze zbiorów Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku.

Fotografie Stefana Arczyńskiego. Gdańsk 1952-1959

  • Fotografie: Stefan Arczyński
  • Teksty: Jacek Dominiczak, Jerzy W. Wołodźko, Jacek Friedrich
  • Koncepcja serii: Jacek Dominiczak
  • Redakcja, wybór fotografii, opracowanie graficzne: Jerzy W. Wołodźko
  • Komentarze do fotografii: Marcin Gawlicki
  • Konsultacja: Tomasz Błyskosz i Arkadiusz Staniszewski
  • Seria: Przemyśleć miasto. Perspektywy gdańskie. Archiwum
  • Wydawca: Fundacja Karrenwall / Wydawnictwo VIA
  • Rok wydania: 2013
  • ISBN: 978-83-933094-5-0
  • Oprawa: twarda
  • Ilość stron: 100
  • Wymiary: 242x297mm
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Stefan Arczyński (1916-2022) artysta fotograf, legendarna osobistość Wrocławia. Z fotografią po raz pierwszy zetknął się w latach 30. XX wieku . Już wtedy jego prace wyróżniał perfekcyjny warsztat, wrażliwość na rolę światła w budowaniu kadru i dążenie do uchwycenia ulotnego piękna rejestrowanej chwili. W 1948 roku otworzył swoje pierwsze atelier fotograficzne w Kamiennej Górze. Dwa lata później przeniósł je do Wrocławia. Przez wiele lat uwieczniał na fotografiach wrocławian i ważne wydarzenia z ich życia. Byli wśród nich zwykli mieszkańcy miasta, ale też późniejsze wielkie osobistości jak Henryk Tomaszewski, którego twórczość teatralną Stefan Arczyński skrupulatnie dokumentował. Swoim aparatem utrwalał wygląd rozerwanej przez wojnę stolicy Dolnego Śląska i dopiero poznawanego regionu, w którym przyszło mu żyć po burzliwych i bolesnych przeżyciach II wojny światowej. Jako jeden z pierwszych w swoich pracach pokazywał estetyczne walory najbliższej okolicy, szybko stając się mistrzem nastrojowych śląskich widoków. Pasją Stefana Arczyńskiego były podróże, zwiedził niemal wszystkie kontynenty, niektóre miejsca odwiedzając wielokrotnie. Z każdej wyprawy przywoził setki fotografii, na których utrwalił wygląd miast, architekturę, przyrodę i codzienne życie ludzi. Na tych kliszach znalazły się również kadry poświęcone tematom, które szczególnie fascynowały Stefana Arczyńskiego. Wśród nich były portrety dzieci, dachy budowli w odległych krajach i drzewa.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.