Krosno - miasto i ludzie w fotografii Stanisława Nawracaja z lat 60.-80. XX w. - album fotografii Graffia 2017

Album "Krosno - miasto i ludzie" z fotografiami autorstwa Stanisława Nawracaja, prezentuje kilkaset dokumentalnych fotografii ukazujących Krosno oraz jego mieszkańców i wydarzenia z lat 60-80 XX w.

W kanonie krajoznawczym województwa podkarpackiego Krosno znalazło się na trzecim miejscu (po Przemyślu i Jarosławiu) wśród najciekawszych miast regionu. Zabytkowy zespół staromiejski został wpisany do rejestru miast polskich objętych ochroną specjalną za sprawą takich obiektów, jak XIV-wieczny kościół farny prezentujący różne style, od gotyku do secesji, wprowadzone przez kolejne przebudowy, jak gotycki kościół i klasztor franciszkanów, budowany w XV i XVI wieku z wczesnobarokową kaplicą Oświęcimów albo cieszący oko pięknymi ciosami piaskowca późnobarokowy kościół i klasztor kapucynów z przełomu XVIII i XIX wieku czy rynek z kamieniczkami, głównie z XVI wieku i renesansowymi podcieniami. Podobnie "fotogenicznych" budowli i miejsc przyciągających amatorów fotografii posiada to królewskie miasto więcej. (...)

Sporo z wyliczonych tu w wielkim skrócie artefaktów kulturowego krajobrazu miasta znalazło się w prezentowanych fotografiach Stanisława Nawracaja. Mają one przede wszystkim walor dokumentujący. Pięknoduchy mogą w tym dojrzeć pospolitość miejskiego pejzażu. Jednakże autor zdaje się dostrzegać swoistą estetykę budowli fabrycznej, zunifikowanej "wielkiej płyty" i domu w kształcie kostki z płaskim stropodachem. Niektóre zdjęcia pokazują chropowatość życia, bo była ona częścią tamtej dynamicznej, ale i "siermiężnej" rzeczywistości naszego miasta, w którym nieremontowaną zabytkową starówkę stroiły niekiedy ideologiczne dekoracje, a priorytety dotyczyły konkretów: przemysł, socjal, edukacja, kultura masowa. (...)

Kazimierz Wojewoda

Prezentowane wydawnictwo pokazuje cząstkę dorobku autora. Setki zgromadzonych w jego zbiorach czarno-białych i kolorowych zdjęć zasługują w pełni na opublikowanie jako fotografie o wysokich walorach warsztatowych i estetycznych - obrazy przemijającego świata.

 

Krosno - miasto i ludzie w fotografii Stanisława Nawracaja z lat 60.-80. XX w.

  • Fotografie: Stanisław Nawracaj
  • Tekst: Kazimierz Wojewoda
  • Redakcja: Iwona i Tomasz Wajdowie
  • Wydawca: Graffia Agencja wydawniczo-fotograficzna
  • Rok wydania: 2017
  • ISBN: 978-83-948641-2-5
  • Ilość stron: 204
  • Wymiary: 216×230mm
  • Oprawa: twarda
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Stanisław Nawracaj (ur. 1932 r.) Od lat 60. XX wieku mieszka i pracuje w Krośnie. Po ukończeniu studiów geograficznych nauczał w Kietrzu Śląskim w liceum ogólnokształcącym, a następnie w Krośnie: w technikum przemysłowo-pedagogicznym, technikum mechanicznym, studium nauczycielskim, studium kulturalno-oświatowym i centrum kształcenia ustawicznego. Jest współzałożycielem funkcjonującego przez wiele lat Krośnieńskiego Towarzystwa Fotograficznego, działającego w latach 1970–2001. Swoje zdjęcia prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Czechosłowacji, Kanadzie, Argentynie, Belgii, Brazylii, na Słowacji, Węgrzech, Ukrainie i w Rumunii. W 2015 roku za swoją wieloletnią działalność na rzecz fotografii oraz twórczość fotograficzną, został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Krosna. W 2021 roku ukazał się drugi autorski album "Świat, którego nie ma czyli podkaprackie wędrówki fotograficzne Stanisława Nawracaja w latach 50-70 XX wieku."

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.