Album "Adolf Duszek. Fotograf Warszawy" prezentuje szereg fotografii Warszawy i Bielan lat 50. i 60. XX wieku, które zostały wykonane przez wielkiego pasjonata fotografii Adolfa Duszka, pochodzą z jego ogromnej, wielotematycznej kolekcji dotychczas nieznanych zdjęć. Książka została wydana w 2022 roku, przez Urząd Dzielnicy Bielany w Warszawie.
Szczęśliwym zrządzeniem losu w zakamarkach domu rodziny Duszków na Starych Bielanach odnalazły się niedawno - w większości w postaci negatywów - nieznane dotychczas zdjęcia autorstwa Adolfa Duszka. Podczas miejskich wędrówek fotograf uwiecznił między innymi obrazy podnoszącej się ze zniszczeń wojennych Warszawy: ruiny i odbudowę Starówki, wozaków opróżniających stolicę z gruzów, murarzy wznoszących staromiejskie kamieniczki, ludzi powracających do ciężko zranionego miasta, nową architekturę. Utrwalał też na kliszach mieszkańców, uliczki i przyrodę Bielan - swojej małej ojczyzny. Album prezentuje najpiękniejsze fotografie centrum Warszawy i Bielan,
pochodzące z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, pieczołowicie wyselekcjonowane z ogromnej, wielotematycznej kolekcji zdjęć Adolfa Duszka.
Wyboru fotografii dokonali i opatrzyli je komentarzami Joanna Rolińska, publicystka i varsavianistka, oraz Mateusz Napieralski, badacz dziejów Bielan, konsultację varsavianistyczną zapewnił Ryszard Mączewski, współtwórca portalu warszawal939.pl. Digitalizacją i retuszem zdjęć zajął się wnuk fotografa - Maciej Anioł, album zaś opatrzył wstępem syn fotografa, wybitny grafik - Roman Duszek.
Adolf Duszek. Fotograf Warszawy
- Fotografie: Adolf Duszek
- Wstęp: Roman Duszek
- Wybór zdjęć i komentarze /Warszawa/: Joanna Rolińska
- Wybór zdjęć i komentarze /Bielany/: Mateusz Napieralski
- Idea ksiqżki: Bartłomiej Frymus
- Redaktor prowadzący: Irmina Wala-Pęgierska
- Konsultacja merytoryczna: Ryszard Mączewski
- Adiustacja: Katarzyna Malinowska
- Digitalizacja i przygotowanie zdjęć: Maciej Anioł
- Projekt okładki: Roman Duszek
- Nadzór graficzny i przygotowanie okładki: Grażyna Jędrzejec
- Projekt graficzny książki: Maciej Jędrzejec
- Redakcja techniczna: Anna Nieporęcka
- Skład: Marcin Fabijański
- Wydawca: Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy
- Rok wydania: 2022
- ISBN: 978-83-7147-105-6
- Oprawa: twarda
- Ilość stron: 118
- Wymiary: 220x220mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Adolf Duszek (1902-1998) urodził się w Warszawie. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził jednak na Kresach - w 1905 roku, Duszkowie wyjechali na wschód, mieszkali między innymi w Mścisławiu i Homlu. Do Polski cała rodzina powróciła w 1922 roku. Początkowo Adolf mieszkał i pracował w Zegrzu, później przeniósł się do Warszawy i znalazł zatrudnieniew Ministerstwie Spraw Wojskowych. Ożenił się w 1934 roku i pod koniec lat trzydziestych zamieszkał wraz z żoną i synem na Bielanach. W czasie okupacji i również po wojnie pracował w Gazowni Warszawskiej. Od wczesnej młodości interesował się fotografią. Pod koniec lat dwudziestych XX wieku zaczął kompletować sprzęt fotograficzny - aparaty, lampy, statywy. Sam zajmował się obróbką szklanych klisz, wywoływaniem filmów, odbitkami zdjęć. Fotografia stała się jego pasją. Robił zdjęcia z rodzinnych spotkań, fotografował pejzaże. W latach sześćdziesiątych współpracował z pismami rolniczymi. Dokumentował także życie Warszawy: zarówno przedwojennej, jak i tej zrujnowanej wojną i później odbudowywanej. Niestety zdjęcia przedwojenne w większości uległy zniszczeniu.Był też zapalonym turystą. Uczestniczył w wielu pieszych wyprawach prowadzonych przez Mieczysława Orłowicza - nestora polskiej turystyki. Plonem tych podróży są piękne i ciekawe zdjęcia różnych zakątków Polski.
Adolf Duszek należał do Polskiego Towarzystwa Fotograficznego i był członkiem ZAiKS-u.
Joanna Rolińska ukończyła wydział Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. Jako dziennikarka współpracowała między innymi z "Dziennikiem. Polska, Europa, Świat", tygodnikiem "Plus Minus", miesięcznikami "Focus Historia","Architektura","Stolica"! z kwartalnikiem "Więź". Wydała kilka książek, między innymi wywiady z pisarzami Raz, dwa, trzy za siebie! Rozmowy o dzieciństwie, zbiór rozmów o Warszawie z ludźmi kultury Ale jest Warszawa! i opowieść o stołecznej ulicy w roku Bitwy Warszawskiej Lato 1920. Jest laureatką Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2014 i Nagrody KLIO 2020. Publikuje na łamach wiez.pl i varsavianista.pl.
Mateusz Napieralski ukończył studia w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Na co dzień pracuje w Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jest licencjonowanym przewodnikiem warszawskim. Współpracuje z Bielańskim Ośrodkiem Kultury i Bielańską Fototeką. Prowadzi autorskie wycieczki, prelekcje i projekty historyczne. Na łamach "Naszych Bielan" opowiada o przeszłości dzielnicy. W 2019 roku otrzymał wyróżnienie Burmistrza Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy w kategorii "Animacja Kultury".