Katalog wystawy "Fotografia czeska i słowacka ze zbiorów prywatnych" która miała miejsce w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy w październiku i listopadzie 2016 roku, to prawie 300 zdjęć, w katalogu zamieszczono 46 reprezentatywnych - wielu uznanych czeskich i słowackich fotografików różnych pokoleń, tworzących w XX i na początku XXI wieku.
Wśród twórców zdjęć znajduje się wielu wybitnych artystów: Drtikol, Větrovský, Růžička Funke Gribovský, Sudek, Bartuška, Št’astný, Hájek, Beran, Bartůšek, Straka, Štyrský, Dostál, Postupa, Saudek, Židlický. Przewodnim tematem prezentacji jest akt, uzupełniony o fotografię portretową, reportażową, pejzażową, rodzajową i eksperymentalną. Autorzy zdjęć ukazują niezwykłą rozpiętość tematyczną, formalną i estetyczną w podejściu do rejestracji nagiego ciała. Prace powstały zarówno jako dokument, jak również bardziej ekspresyjne, nasycone metaforycznymi i symbolicznymi znaczeniami fotografie inscenizowane, będące efektem artystycznej kreacji. Eksperymenty formalne z lat 30 i 40, poszukiwania niestandardowych struktur wizualnych oraz przetworzone w różnorodnych technikach fotograficznych detale ciała ludzkiego, charakterystyczne dla lat 60. W następnych dekadach artyści skupiali się na symbolicznym ukazywaniu harmonii ciała i natury, równocześnie twórcy związani z nurtem fotografii inscenizowanej realizowali prace o metaforycznym charakterze.
W katalogu możemy zaobserwować różnorodność formalną i tematyczną czeskiej oraz słowackiej fotografii o charakterze kolekcji autorskiej, prywatnej. Jej właściciel, Tomasz Kruzel, traktuje gromadzone przez siebie fotografie jako „swojego rodzaju misterium, magiczne lustro do oglądania minionej i współczesnej rzeczywistości. Kolekcja zdjęć jest wynikiem zainteresowania wieloma aspektami życia społecznego i artystycznego Czechów i Słowaków. Kolekcjoner często podąża szlakiem miejsc związanych ze swoimi ulubionymi twórcami, odnajduje ludzi i krajobrazy, które ich inspirowały” – relacjonuje w tekście wstępnym - Monika Kosteczko-Grajek, kurator wystawy.
Zrealizowane na przestrzeni kilkudziesięciu lat fotografie powstały z wykorzystaniem całej gamy dostępnych technologii. To zarówno czarno-białe, jak i kolorowe zdjęcia, wykonane przy użyciu tradycyjnych analogowych aparatów oraz z zastosowaniem technik cyfrowych. Większość prezentowanych fotografii charakteryzuje klasyczne ujęcie tematu i perfekcjonizm techniczno-formalny. Przedstawiamy również śmiałe eksperymenty fotograficzne przy użyciu m.in. punktowego oświetlenia studyjnego, efektu ziarnistości, techniki collage i montażu wielowarstwowego, efektu Sabattiera oraz technologii zdejmowania żelatynowej emulsji z negatywu czyli tzw. gelażu. Autorami zdjęć są reportażyści, dokumentaliści, fotosiści, fotograficy oraz fotografujący malarze i rzeźbiarze. Ich działania wpisują się w różnorodne trendy i style, ale przede wszystkim są zapisem poszukiwania własnej metody ekspresji.
Fotografia czeska i słowacka ze zbiorów prywatnych
- Teksty: Monika Kosteczko-Grajek, Tomasz Kruzel
- Opracowanie edytorskie: Jolanta Baziak-Jankowska
- Projekt graficzny: Franciszek Otto
- Reprodukcje: Wojciech Woźniak
- Wydawca: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
- ISBN: 978-83-63572-26-6
- Rok wydania: 2016
- Ilość stron: 54
- Wymiary: 210x275mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze