Wojciech Wilczyk - Święta Wojna - album fotografii 2014

Album "Święta Wojna" w którym autor Wojciech Wilczyk przedstawił projekt w którym przez pięć lat fotografował kibicowskie graffiti w Krakowie, na Górnym Śląsku i w Łodzi, czyli tam, gdzie dochodzi do największych tarć między zwolennikami rywalizujących drużyn piłkarskich. Książka, wydana przez wydawnictwo Karakter wspólnie z galerią Atlas Sztuki, towarzyszył wystawie pod tym samym tytułem, która była pokazywana w łódzkiej galerii od 5 grudnia 2014 roku do 16 stycznia 2015 roku.

W książce zamieszczono teksty prof. Joanny Tokarskiej-Bakir oraz dr Anny Zawadzkiej, które stanowią antropologiczno-kulturowy komentarz do projektu i interpretują go jako swoistą wiwisekcję aktualnej kondycji polskiego społeczeństwa. Esej Adama Mazura pozwala natomiast umiejscowić Świętą Wojnę na tle całej twórczości Wojciecha Wilczyka.

Album zawiera 391 kolorowych fotografii to coś więcej niż dokumentacja zjawiska społecznego, które wielu chciałoby uznać za wąską, a więc niewartą uwagi, subkulturę. W obiektywie Wojciecha Wilczyka kibicowskie graffiti zmieniają się w pytanie o kondycję i stan świadomości całego społeczeństwa, tak łatwo dającego przyzwolenie na agresję, ksenofobię i rasizm. Prostackie napisy i rozbudowane graficznie murale tworzone przez kibiców, w których narodowa duma i rycerskość mieszają się z antysemityzmem i nawoływaniem do przemocy, każą na nowo zastanowić się nie tylko nad wykluczeniem społecznym całych grup ludności, ale też nad wartościami, na jakich ufundowana została polska polityka historyczna ostatniego ćwierćwiecza.

Projekt "Święta Wojna" był również pokazywany podczas wystaw w 2015 roku w galerii BWA w Olsztynie, galerii Labirynt w Lublinie oraz w BWA w Tarnowie.

Święta Wojna

  • Fotografie: Wojciech Wilczyk
  • Opracowanie redakcyjne: Ewelina Lasota, Małgorzata Szczurek
  • Współpraca redakcyjna: Karolina Korbut
  • Korekta: Ewa Ślusarczyk, Agata Mędrychowska
  • Projekt graficzny: Przemek Dąbkowski
  • Wydawca: Karakter / Galeria Atlas Sztuki
  • ISBN: 978-83-62376-73-5 - Karakter
  • ISBN: 978-83-932157-2-0 - Atlas Sztuki
  • Rok wydania: 2014
  • Ilość stron: 240
  • Wymiary: 295x255mm
  • Oprawa: twarda
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Wojciech Wilczyk (ur. 1961 r.) absolwent filologii polskiej, fotograf, autor esejów oraz tekstów krytycznych dotyczących plastyki i fotografii. Fotografuje od 1988 roku, jest zaliczany do grona najwybitniejszych polskich dokumentalistów, członek ZPAF. Jego prace najczęściej mają charakter studium antropologiczno-socjologicznego, w bezkompromisowy sposób podejmują ważkie problemy społeczne i egzystencjalne. Autor esejów oraz tekstów krytycznych dotyczących plastyki i fotografii, pisanych dla "Tygodnika Powszechnego", "Gazety Wyborczej", "Gazety Antykwarycznej", "FA-artu", "Opcji", "fotoTAPETY", "Obiegu". "Kwartalnika Fotografia" oraz "Herito". Autor trzech książek "Steppenwolf" Centrum Sztuki - Teatr Dramatyczny, Legnica 1997, "Eternit" Lampa i Iskra Boża, Warszawa 2003, "Realizm" Wydawnictwo a5, Kraków 2017. Dotychczas wydano m.in. jego albumy takie jak: "Czarno-biały Śląsk", "Życie po życiu" czy "Niewinne oko nie istnieje". Brał udział w licznych wystawach indywidualnych a także zbiorowych (m.in. "Nowi Dokumentaliści" czy "Efekt czerwonych oczu"), Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2001 i Ministerstwa Kultury w 2005, 2011 i 2018 roku.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.