Album Evy Rubinstein "Łódź. Chwilowe spotkania" składa się ze 170 czarno-białych zdjęć Łodzi i okolic oraz kilku portretów. Większość zdjęć wykonanych w technice czarno-białej pochodzi z dramatycznych lat 1984-1989.
Na zdjęciach autorka pokazała pejzaże miejskie, portrety, grupowe zdjęcia ludzi, obiekty, architekturę; zdjęcia wykonane w latach 80. XX w., ukazujące Łódź i region w szczególny sposób artystyczny, w szczególnym czasie (m.in. stan wojenny), poprzez nastrój i klimat zdjęć, poprzez sentyment, wreszcie poprzez wielką sztukę fotograficzną.
Pierwsze artystyczne kontakty Ewy Rubinstein z Polską przypadły na smutny i dramatyczny okres w dziejach naszego narodu - czas tuż po zniesieniu stanu wojennego, czas przygnębienia, krzywdy, niedostatku. Wywarł on silne piętno na całym społeczeństwie. Atmosfera tych dni wyjątkowo mocno dała się odczuć w przemysłowym mieście, jakim jest Łódź. Nie dziwi, że osoba o takiej wrażliwości szczególnie silnie przeżyła pierwszy kontakt z rodzinnym miastem swego ojca. Podczas rozmów z ówczesnym dyrektorem Muzeum Historii Miasta Łodzi Antonim Szramem zrodził się pomysł utrwalenia tej atmosfery. Artystka, zafascynowana powstałą ideą, potraktowała ją po trosze jako swój wkład w poświadczenie prawdy o tamtych dniach. Jej przewodnikiem po Łodzi i okolicach został ówczesny pracownik Muzeum - Maciej Maciejewski. W 1984 roku, w ciągu kilkumiesięcznych wizyt, powstał cykl liczący kilka tysięcy zdjęć, z których autorski wybór, rozszerzony o kilka prac późniejszych, zawiera niniejszy album
Oryginalnie tytuł tego albumu miał brzmieć "Łódź 1984 - chwilowe spotkania". Ale moje podróże były coraz częstsze, a spotkania coraz mniej chwilowe - wizyty przeciągały się w kilkumiesięczne pobyty, a spotkania zamieniały się w głębokie przyjaźnie, aż w końcu Łódź, miasto tkanin, stało się częścią tkaniny mojego życia. Oczywiście, ten album nie jest dokumentacją miasta czy też jego mieszkańców. Stanowi raczej moją osobistą, na kształt kalejdoskopu, wizje miejsca, wizje składające się z wielu fragmentów, które układają się w zmienne konfiguracje - mówi autorka.
Łódź. Chwilowe spotkania
- Autorka: Eva Rubinstein
- Redakcja: Mirosław Borusiewicz, Wojciech Grochowalski
- Tłumaczenia na angielski: Jolanta Socha
- Tłumaczenie na francuski: Anna Kononowicz
- Wydawnictwo: Papier-service Firm
- Rok wydania: 2007
- ISBN: 978-83-89695-60-4
- Oprawa: twarda
- Ilość stron: 180
- Wymiary:280x320 mm
- Język: polski, francuski, angielski
- Wydanie: drugie - poprawione. (wydanie pierwsze miało miejsce w 1998 roku.)
Eva Rubinstein urodziła się w Buenos Aires w Argentynie (1933). Do II wojny światowej mieszkała z rodzicami w Paryżu, od 1939 r. w Stanach Zjednoczonych. Od 5 roku życia uczyła się tańca, studiowała w szkole aktorskiej, tańczyła w balecie, grywała na scenach Nowego Jorku na Broadwayu i off-Broadway'u.Fotografią artystyczną zajęła się profesjonalnie w 1967 r., pobierała nauki u światowej sławy fotografików, wydawców i przyjaciół: Seana Kernana, Lisette Model, Jima Hudgesa, Kena Heymana i Diane Arbus.
Podobne artykuły: