Album Bogdana Konopki "Fotografie" będący plonem fotografowania przez artystę Wrześni w 2009 roku do nowej serii wydawniczej - "Kolekcji Wrzesińskiej". W jego skład wchodzą zdjęcia wykonane kamerą wielkoformatową w tym po raz pierwszy publikowane otworkowe zdjęcia panoramiczne. Książka wydana w 2010 roku przez wydawnictwo Kropka.
Książka zawiera 108 zdjęć i jest pierwszą z serii "Września subiektyw" - projekt, w ramach którego miasto Września co roku będzie zapraszać jednego fotografa, aby ten stworzył autorski zestaw fotografii tego miasta.
Kuratorem projektu jest Waldemar Śliwczyński. Pierwszym zaproszonym do projektu był właśnie Bogdan Konopka - fotograf, krytyk, kurator i nauczyciel fotografii. Dzięki tej serii Września będzie miała dobry materiał dokumentujący współczesne miasto.
Fotografie
- Fotografie: Bogdan Konopka
- Teksty: Waldemar Śliwczyński, Damian Idzikowski, Bogdan Konopka
- Projekt graficzny: Piotr Zdanowicz
- Skład: Krzysztof Liberkowski
- Korekta: Marek Urbaniak
- Wydawnictwo: Kropka
- Rok wydania: 2010
- ISBN: 978-83-89494-37-5
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 156
- Wymiary:200x250 mm
- Nakład: 2300
- Język: polski, francuski, angielski, niemiecki
- Wydanie: pierwsze
Bogdan Konopka (1953-2019) - fotograf, krytyk, publicysta, pedagog i podróżnik. Należał do ZPAF. Tworzył od połowy lat 70. XX wieku. Był jednym z głównych twórców nurtu tzw. fotografii elementarnej, której program opracowywał w latach 1982-85 przy galerii Foto-Medium-Art we Wrocławiu. Fotograf i krytyk związany od roku 1994 z Pismem Artystycznym "Format" oraz Kwartalnikiem "Fotografia" (2000-12). Prowadził autorskie pracownie fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Fotografii w Arles we Francji (1994-97), Warszawskiej Szkole Fotografii (2009-11) oraz w Ecole de la Photographie de Vevey w Szwajcarii (2006-16). Laureat Grand Prix de la Ville de Vevey w Europejskim Konkursie Fotografii w 1998 roku. W swej twórczości preferuje fotografię srebrową, najchętniej wielkoformatową. Interesują go nade wszystko możliwości rejestracji indywidualnych aspektów przeżyć duchowych nazywanych roboczo pejzażem wewnętrznym. Prace artysty są wystawiane w wielu krajach na całym świecie, znajdują się w kolekcjach znanych muzeów, m.in.: Centre Pompidou w Paryżu, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Collections du Ministre de la Communaute Francaise de Belgique w Brukseli, Domu Fotografii w Moskwie.