Eva Rubinstein. Śladami istnienia. Fotografie z lat 1970-1990 - wystawa fotografii Galeria Sleńdzińskich Białystok

Galeria Sleńdzińskich w Białymstoku zaprasza 27 września 2024 o godz. 17.00 na otwarcie wystawy fotografii "Eva Rubinstein. Śladami istnienia. Fotografie z lat 1970-1990". Wystawa została zorganizowana w ramach festiwalu "Białystok Interphoto 2024", potrwa do 20 października 2024 roku.

Zainteresowanie fotografią nastąpiło w określonym momencie życia Evy Rubinstein. Stało się do po rozwodzie w końcu lat 60. Miała możliwość poznawania istoty medium od wybitnych fotografów amerykańskich. W latach 70. i 80. stworzyła wiele wyjątkowych prac, które dodatkowo stymulowały rozwój fotografii polskiej, która w tym czasie otworzyła się na modernizm amerykański. W jej wydaniu fotografia poprzez tradycję surrealizmu i abstrakcji, wykorzystując specyficzne oświetlenie, radykalne kadrowanie, a czasem prostotę rejestrowanego motywu docierała do tajemnicy naszej egzystencji, czy precyzując jej symbolicznych desygnatów, ponieważ sfera symboliczna z własnej natury musi pozostać nieprzenikniona. Jej fotografie wiele mówią o pięknie a nawet sile istnienia, a z drugiej strony o kruchości i melancholii każdej formy życia. Ale zadaniem fotografa jest znalezienie intrygującego motywu, podkreślenie jego istoty oraz nadanie mu specyficznej formy, która jest rozpoznawalna w zdjęciach Rubinstein. Pamiętam, jak fotografowała w połowie lat 80. wykorzystując zwykły kompaktowy aparat Olympus Mju, określając go "idiot camera". Fotografowała w codziennej chwili, ponieważ dostrzegała i widziała to, czego inni nie dostrzegali i na co nie zwracali uwagi. Powstały fotografie bardzo ważne, w których zawarta jest wieloaspektowość naszej egzystencji, tak trudnej do jednoznacznej interpretacji, w której duchowość przeplata się z poetyckim obrazowaniem.

Krzysztof Jurecki

Eva Rubinstein (ur. 1933 w Benos Aires) - córka światowej sławy pianisty Artura Rubinsteina i Anieli Rubinstein (z domu Młynarskiej). Do roku 1939 mieszkała wraz z rodzicami w Paryżu. Po wybuchu II wojny światowej jej rodzina wyemigrowała do Nowego Jorku. Od 1967 r. profesjonalnie zajmuje się fotografią. Uczyła się m.in. u Lisette Model i Diane Arbus. W jej wydaniu fotografia poprzez tradycję surrealizmu i abstrakcji, wykorzystując specyficzne oświetlenie, radykalne kadrowanie, a czasem prostotę rejestrowanego motywu docierała do tajemnicy naszej egzystencji, czy precyzując jej symbolicznych desygnatów, ponieważ sfera symboliczna z własnej natury musi pozostać nieprzenikniona. W latach 70. i 80. stworzyła wiele wyjątkowych prac, które dodatkowo stymulowały rozwój fotografii polskiej, która w tym czasie otworzyła się na modernizm amerykański.

Krzysztof Jurecki - krytyk, historyk oraz kurator sztuki, doktor nauk humanistycznych. Członek honorowy Związku Polskich Artystów Fotografików. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Autor licznych publikacji na temat fotografii i historii sztuki. Swoje teksty publikował m.in.: w „Arteon”, „Aspiracje” „Format” (stały współpracownik w latach 1990–2021), „Fotografia”, „Krytyka Literacka”, „Obieg”, „Obscura”, „Projekt” (1987–89). W latach 1985-2005 pracował w Muzeum Sztuki w Łodzi, w którym od 1998 do 2005 roku był kierownikiem Działu Fotografii i Technik Wizualnych. Wykładowca na AHE i ASP w Łodzi.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku, przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Eva Rubinstein. Śladami istnienia. Fotografie z lat 1970-1990

piątek 27 wrzesień 2024 17:00

sobota 28 wrzesień 2024
niedziela 20 październik 2024

Miejsce wystawy: Galeria im. Sleńdzińskich
Adres: Waryńskiego 24A : Białystok

Komentarze obsługiwane przez CComment

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.