Katalog "Portrety" z cyklem fotografii portretowych wykonanych przez Bogdana Konopkę oraz Piotra Komorowskiego, wydany w ramach serii wydawniczej "Fotografie" przez wydawnictwo Typoscript w 2003 roku.
Postacie z fotografii są mi bliskie. Polubiłem je, ale, co dziwne, rzadko lub w ogóle nie przypominam sobie momentu ich powstania. I chociaż to one są widoczne na zdjęciach, to wewnętrznie jestem przekonany, że cząstka mnie samego wcieliła się w ciała innych, po to, aby zaznaczyć jakieś wspólne, uniwersalne pole znaczeń, które jest przeczuciem, może być prawdą, ale przede wszystkim jest trwającą tajemnicą.
Piotr Komorowski
Portrety
- Fotografie: Bogdan Konopka, Piotr Komorowski
- Teksty: Bogdan Konopka, Piotr Komorowski, Marek Snieciński
- Wydawca: Studio Wydawniczo-Typograficzne Typoscript
- Rok wydania: 2003
- ISBN: 83-89366-11-8
- Ilość stron: 20
- Wymiary: 210x210mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Bogdan Konopka (1953-2019) - fotograf, krytyk, publicysta, pedagog i podróżnik. Należał do ZPAF. Tworzył od połowy lat 70. XX wieku. Był jednym z głównych twórców nurtu tzw. fotografii elementarnej, której program opracowywał w latach 1982-85 przy galerii Foto-Medium-Art we Wrocławiu. Fotograf i krytyk związany od roku 1994 z Pismem Artystycznym "Format" oraz Kwartalnikiem "Fotografia" (2000-12). Prowadził autorskie pracownie fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Fotografii w Arles we Francji (1994-97), Warszawskiej Szkole Fotografii (2009-11) oraz w Ecole de la Photographie de Vevey w Szwajcarii (2006-16). Laureat Grand Prix de la Ville de Vevey w Europejskim Konkursie Fotografii w 1998 roku. W swej twórczości preferuje fotografię srebrową, najchętniej wielkoformatową. Interesują go nade wszystko możliwości rejestracji indywidualnych aspektów przeżyć duchowych nazywanych roboczo pejzażem wewnętrznym. Prace artysty są wystawiane w wielu krajach na całym świecie, znajdują się w kolekcjach znanych muzeów, m.in.: Centre Pompidou w Paryżu, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Collections du Ministre de la Communaute Francaise de Belgique w Brukseli, Domu Fotografii w Moskwie.
Piotr Komorowski urodził się w 1955 roku we Wrocławiu. Fotograf, pedagog, publicysta. W 1981 roku ukończył studia na Akademii Ekonomicznej. Profesor nadzw. w Katedrze Sztuki Mediów na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów. Doktorat i habilitacja w specjalności artystycznej Fotografia uzyskany w PWSFTviT w Łodzi. Jest też wykładowcą w Międzynarodowym Forum Fotografii we Wrocławiu. Członek ZPAF. W latach 1989-1995 związany z ideą elementaryzmu, akcentującego autoikoniczność fotografii. Od 2000 roku zajmuje się fotografią inscenizowaną. Publikował teksty m.in. w czasopismach: "Obscura", "Kultura" "Akcent", "Sztuka" "Exit", "Format", Odra". Swoje prace prezentował na wystawach w Polsce, Niemczech, Francji, Czechach, Słowacji, Litwie, Algierii, b. Jugosławii, USA. Prace w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Galerii Le Parvis Scene Nationale Tarbes Pyrenees we Francji, oraz w kolekcjach prywatnych.