Zenon Harasym - Trans - Figuracje - katalog fotografii - Muzeum Historii Fotografii w Krakowie - Typoscript 2009

Katalog "Trans - Figuracje" został wydany przy okazji wystawy fotografii Zenona Harasyma, która miała miejsce w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie w 2009 roku.

Wystawa Trans - Figuracje, której podtytuł brzmi "Między jawą a snem" jest projekcją obrazów z pogranicza dwóch światów: realnego oraz nierzeczywistego tak, jak stykiem dwu rzeczywistości są marzenia senne. Sen jest odmiennym stanem świadomości, który kryje wiele tajemnic i sam w sobie także jest tajemnicą. Postacie, sytuacje, wydarzenia napotkane w rzeczywistości i te oglądane na tysiącach fotograli, w telewizji i publikacjach tkwią gdzieś w podświadomości i wracają do nas w snach. Niekiedy zacierają się granice między jawą a snem, teraźniejszością a przeszłością, światem realnym i światem wyobraźni. Na styku zrozumienia i tajemnicy, gdy sen splata się z rzeczywistością a pamięć postaci z ich obrazami onirycznymi rodzą się pytania. Czy sen stanowi dla nas jakąś informację? Może jest pomostem zawieszonym pomiędzy przeszłością a przyszłością? A może ujawnia nasze pragnienie przedarcia się przez racjonalny schemat postrzegania i dotarcia do innej rzeczywistości?

Fotograle prezentowane na wystawie są odejściem od rzeczywistości zarejestrowanej na fotograli, rzeczywistości odbitki fotogralcznej w stronę autorskiej, subiektywnej kreacji. Są próbą wyobrażenia onirycznej rzeczywistości, opartej wprawdzie na fotograli jako odbiciu świata Izycznie realnego, która jednakże przez komputerową interwencję staje się rzeczywistością iluzyjną, wirtualną, a może transcendentną.

Parafrazując słowa wybitnego fotografa amerykańskiego Ralpha Gibsona: „Kamera wprowadziła mnie w nowy wymiar, do wyrażenia całkiem nowego odczucia. Moje obrazy otrzymały jakiś zdecydowanie surrealistyczny posmak. Nie pojmuję jakie to wszystko ma znaczenie, ale obserwuję to dalej. Z czasem będzie to dla mnie jasne, że fotografowałem jakiś senny stan." Mogę powiedzieć: komputer i jego oprogramowanie wprowadziły mnie w całkiem nowy wymiar, umożliwiły wyrażenia wizji spoza realnego świata.

Zenon Harasym

M-Art - Memory Art - Trans - Figuracje - jest nazwą cyklu wystaw o charakterze osobistych retrospekcji. Pamięć umożliwia powrót do rzeczywistości minionej, a fotograla pozwala odświeżyć w pamięci fakty, postacie, zdarzenia i przeżycia. Świadomość jest percepcją tego, co dzieje się we własnym umyśle. Sen jest odwołaniem się do podświadomości.

Zenon Harasym

Katalog został wydany w ramach serii wydawniczej "Fotografie" przez wydawnictwo Typoscript w 2009 roku.

Trans - Figuracje

  • Fotografie: Marek Łomnicki, Zenon Harasym,
  • Teksty: Zenon Harasym
  • Wydawnictwo: Studio Wydawniczo-Typograficzne Typoscript / Muzeum Historii Fotografii w Krakowie
  • ISBN: 879-83-89366-94-8 / 978-83-89177-41
  • Rok wydania: 2009
  • Oprawa: miękka
  • Ilość stron: 12
  • Wymiary: 160x160mm
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Zenon Harasym (ur. 1941 r.) ukończył Politechnikę Wrocławską w 1964 roku, w 1976 doktoryzował się w Instytucie Metrologii Elektrycznej Politechniki Wrocławskiej. Od 1978 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Sportu w Warszawie. Liptowskiego Muzeum w Rużomberku (Słowacja), Zeiler Photo und Film Museum w Zeil a. M. (Niemcy). Autor ponad 60 wystaw indywidualnych, oraz 350 zbiorowych w kraju i za granicą, uzyskując liczne nagrody. W 2009 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" a w roku 2017 Honorową Złotą Odznaką "Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego". Od ponad 35 lat zajmuje się kolekcjonowaniem starych fotografii. Jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Fotografii oraz autorem i współautorem książek o historii fotografii i poradników dla kolekcjonerów starych fotografii.

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.