Marek Piasecki - Fragile - książka - katalog wystawy - Zachęta Narodowa Galeria Sztuki 2008

Książka "Marek Piasecki. Fragile" pod redakcją Joanny Kordjak-Piotrowskiej, została wydana przy okazji wystawy krakowskiego artysty Marka Piaseckiego, w Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, od 29 listopada 2008 do 1 marca 2009 roku.

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w swoim programie konsekwentnie prezentuje wystawy dające nowe spojrzenie na polską sztukę powojenną, w której bardzo ważne miejsce zajmują artyści Grupy Krakowskiej. W ostatnich latach pokazywaliśmy wielką wystawę Jerzego Nowosielskiego, która pobiła rekordy popularności i obok szeroko znanych obrazów mistrza pokazała obecny w jego wczesnej sztuce, a rzadko dostrzegany nurt drapieżnego erotyzmu o surrealistycznym rodowodzie. Młodzi kuratorzy wystawy Tadeusza Kantora położyli nacisk na performatywny charakter jego twórczości i podjęli wysiłek ukazania w przestrzeni galerii malarstwa, rysunku, instalacji, akcji i teatru artysty jako wspólnej materii.

Przedstawiona w 2006 roku wystawa malarstwa i rysunku Jerzego Kujawskiego wydobyła z zapomnienia jeszcze jednego członka Grupy Krakowskiej, który z powodu emigracji i bardzo osłabionych kontaktów z Polską wypadł z obiegu polskiej historii sztuki. Jego twórczość również należy do nurtu kontynuacji surrealizmu, którego obecności w polskiej sztuce długo nie dostrzegano. Wystawa Marka Piaseckiego może okazać się w ścisłym znaczeniu tego słowa rewelacją. Artysta, nieobecny w Polsce od końca lat 60., nie mieścił się w głównym nurcie narracji o polskiej sztuce. W zasadzie samouk, ekscentryczny fotograf, grafik, malarz, rzeźbiarz, autor obiektów i instalacji, z których najważniejszymi były jego kolejne pracownie, jest - jak wielu artystów osobnych - zjawiskiem trudnym do sklasyfikowania. Jego długa nieobecność w kraju i w bieżącym życiu artystycznym sprawiła, że postrzegamy go inaczej niż postrzegało go jego własne pokolenie i inaczej niż on sam się widział. Dystans historyczny i nowsze zjawiska w sztuce wprowadziły odmienny system ewaluacji rozmaitych dziedzin aktywności twórczej artysty. Stąd podjęta przez naszą wystawę próba ukazania całego spektrum twórczości Marka Piaseckiego i zrealizowana w katalogu możliwość obejrzenia jego dzieła z wielu perspektyw badawczych. (...)

Agnieszka Morawińska

Wystawa była pierwszą próbą całościowego ujęcia bogatej i wielowątkowej twórczości krakowskiego artysty uwzględniającą różne dziedziny plastyki – malarstwo, grafikę, rzeźbę, a także fotografię, w tym fotografię reportażową, której sam artysty nigdy nie wystawiał. Bazuje na bogatych, dotąd nieopracowanych zbiorach podkrakowskiego archiwum twórcy, a także kolekcjach polskich oraz szwedzkich muzeów (Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Krakowie, Malmö Konstmuseum, Skissernas Museum w Lund) i galerii (Galerii Starmach, Galerii Piekary, Galerii 86) oraz prywatnych właścicieli. Obszerny katalog pozwala na obejrzenie całego spektrum twórczości krakowskiego artysty.

Fragile

  • Wstęp: Agnieszka Morawińska
  • Teksty: Joanna Kordjak-Piotrowska, Karolina Lewandowska, Andrzej Peńkos, Anna Markowska
  • Redakcja: Joanna Kordjak-Piotrowska
  • Projekt graficzny: Maciej Sikorzak
  • Tłumaczenie: Marcin Wawrzyńczak
  • Łamanie: Krzysztof Łukawski
  • Wydawca: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
  • ISBN: 978-83-60713-24-2
  • Rok wydania: 2008
  • Ilość stron: 206
  • Wymiary: 168x240mm
  • Oprawa: miękka
  • Język: polski, angielski
  • Wydanie: pierwsze

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.