Zygmunt Rytka - Obiekty dynamiczne - katalog wystawy Mała Galeria ZPAF-CSW Warszawa 2002

Katalog zwierający prace z wystawy "Obiekty dynamiczne" której autorem jest Zygmunt Rytka. Wystawa miała miejsce w Małej Galerii ZPAF Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie w marcu 2002 roku.

W przypadku artystów, którzy mają już pewien określony dorobek bywa tak, że jakaś tendencja zyskuje przewagę. Zygmunt Rytka, od początków swej działalności związany z nurtami sztuki konceptualnej i jej krytyką rozwijał jednocześnie poszukiwania natury etycznej, szukał trwałego oparcia dla swej twórczości. Dosyć już dawno stwierdzono pewną wartość nienaruszalną w jego pracach, którą Jerzy Busza nazwał "milczeniem kamienia". Fotografował kamienie - w swoich cyklach wcześniejszych "Obrazy uzupełniające" i "Ciągłość nieskończoności". Kamienie te, symbolizujące wiecznotrwałość natury wprawiał w ruch w swoich instalacjach (CSW), nadawał im cechy wieloznaczności (np. poprzez wielocyfrową numerację) i podważał przypisaną im z natury rzeczy statykę. Stawały się pewnym znakiem kryjącym w sobie potencjalny ładunek energii będąc jednocześnie wizualizacją przestrzeni materialnej. Nie na darmo więc Zygmunt Rytka nazywa swoją najnowszą pracę "Obiektami dynamicznymi" - dynamicznymi dlatego, że chociaż w bezruchu (na fotografii) w rzeczywistości są w stanie uruchomić naszą wyobraźnię, stworzyć nową - jak uważa artysta - intelektualną przestrzeń.

Marek Grygiel

Obiekty dynamiczne

  • Kurator wystawy: Marek Grygiel
  • Tekst: Marek Grygiel
  • Wydawca: Mała Galeria ZPAF-CSW
  • Rok wydania: 2002
  • Ilość stron: 12
  • Wymiary: 180x190mm
  • Oprawa: miękka
  • Język: polski, angielski
  • Wydanie: pierwsze

Zygmunt Rytka (1947-2018) polski artysta intermedialny. Zajmował się fotografią, sztuką wideo i instalacją, był związany ze środowiskiem polskiej neoawangardy lat 70. oraz późniejszym środowiskiem sztuki niezależnej lat 80. Członek ZPAF od 1979 roku. Autor cykli fotograficznych, eksperymentalnych filmów i prac wideo, a także powstałych po roku 2000 instalacji oraz obiektów. Współpracował blisko z Małą Galerią w Warszawie oraz Galerią Wschodnią i Galerią FF w Łodzi. Od 1972 roku uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych i 20 indywidualnych. Otrzymał wiele nagród, między innymi: edal XX-lecia MHF w Krakowie (2007), Nagrodę Specjalną Ministra Kultury (2007), Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2009), Nagrodę im. Katarzyny Kobro (2011). Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie,, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Museum Modern Art w Hünfeld, Kolekcji Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ w Sokołowsku, Kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Kolekcji Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych w Olsztynie, a także w kolekcjach prywatnych.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.