Katalog zbiorowej wystawy fotografii "Ja - inni. Autoportret fotografii" Wystawa miała miejsce od 17 grudnia 2004 roku do 16 stycznia 2005 roku w BWA w Jeleniej Górze. Została przygotowana w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego.
Czy autoportret w fotografii może być pretekstem nakreślenia swego rodzaju „autoportretu" fotografii; to jest przybliżenia jej wizerunku , pokazania tego co jest odrębne i specyficzne dla tej dyscypliny twórczości? Czy poprzez wgląd w siebie autora fotografii możliwy jest jednocześnie wgląd w cechy medium, którym się on posługuje? Właśnie tego rodzaju pytania legły u podstaw pomysłu zorganizowania wystawy autoportretu fotograficznego (uzupełnionej subiektywnie traktowanym portretem innych osób) - wystawy, która w intencji kuratora może dostarczyć argumentów dla formułowania odpowiedzi.
Niewątpliwie tematyka autoportretowa w aktualnej sztuce (i w fotografii) okazuje się być swoistym wyzwaniem wobec post-modernistycznego problemu kwestionowania podmiotowości, i stąd potrzeba ponownego określenia tożsamości twórcy w rzeczywistości poddanej wirtualizacji, w sytuacji niepewności semantycznej obrazów oraz płynności ich znaczeń kulturowych. Dlatego w sztuce sięga się po dzieła autoportretowe proponując zbudowanie z nich jakby nowej „historii sztuki" ( tutaj przykład Biennale Weneckiego z 1995 roku), również fotografia chętnie przywołuje wizerunki jej użytkowników. Nader inspirująco brzmią więc tu słowa Antonina Dufka, który stwierdził: „obecnie coraz częściej symbolizuje foto-grafię nie oko czy obiektyw, lecz autoportret. Autoportret nie jest odbiciem subiektywnym (czego symbolem była kamera - oko), przeciwnie - oznacza podporządkowanie jaźni przedmiotowi" (Wypowiedź z 1997 roku). Inspiracją do takiej konstatacji jest zrozumienie roli wizerunku we współczesnej rzeczywistości, w której to co nierealne (simulacrum) konkuruje z realnością. I właśnie fotografia ma tu do zaoferowania wiele: może bowiem tę realność "fałszować", zmieniać jej obraz ale może także gwarantować jej wiarygodny odbiór - ujawniać prawdę rzeczywistości w "prawdzie" sztuki. Tu także chodzi o kamerę z jej programem; wymuszającą autorską reakcję na jej warunki: konieczność podporządkowania się wymogom programu lub przeciwstawianie mu się.
Andrzej Saj
Do wystawy zaproszono artystów wykorzystujących w swej twórczości fotografię w roli tworzywa do dalszych przetworzeń plastycznych jak: Ewa Andrzejewska, Andrzej P. Bator, Andrzej Dudek-Durer, Marek Gardulski, Bogdan Konopka, Piotr Komorowski, Andrzej J. Lech, Janusz Leśniak, Jerzy Lewczyński, Tomasz Machciński, Natalia LL, Janusz Nowacki, Dariusz Orwat, Krystyna Piotrowska, Józef Robakowski, Wojciech Zawadzki i Paweł Żak.
Wystawa była również prezentowana w Galerii FF w Łodzi w marcu 2005 roku, Galerii Fotografii "pf" w Poznaniu w maju i czerwcu 2005 roku, Galerii Sztuki w Legnicy w sierpniu 2005 roku oraz Dolnośląskim Centrum Fotografii "Domek Romański na jesieni 2005 roku.
Ja - inni. Autoportret fotografii
- Fotografie: praca zbiorowa
- Kurator wystawy: Andrzej Saj
- Redakcja: Nina Hobgarska, Andrzej Saj
- Projekt graficzny: Marek Otwinowski
- Wydawca: Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze
- Rok wydania: 2005
- ISBN: 83-878771-38-09
- Ilość stron: 42
- Wymiary: 200x200mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze