Katalog z wystawy fotografii w Galerii GN ZPAF w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Gdańsku pt. "Zofia Rydet. Nieskończoność dalekich dróg". Wernisaż wystawy miał miejsce 18 sierpnia 1980 roku.
Niewielki bo zaledwie dwunasto stronicowy katalog wydany do wystawy fotograficznej w gdańskiej Galerii GN - który zawiera reprodukcje zdjęć oraz obszerny tekst wprowadzający do nowego cyklu konceptualnych fotografii Zofii Rydet pt. Nieskończoność dalekich dróg nad którym rozpoczeła pracę właśnie w 1980 roku. Wystawa była jedną z pierwszych prezentacji wspomnianego nowego cyklu fotografii artystki.
Zofia Rydet. Nieskończoność dalekich dróg
- Tekst: Krzysztof Pijarski
- Wydawca: Galeria GN Gdańsk
- Data wydania: 1980
- Ilość stron: 12
- Oprawa: Miękka
Zofia Rydet - jedna z najwybitniejszych postaci fotografii polskiej, jest autorką takich cykli, jak: „Mały człowiek”, „Czas przemijania”, „Świat uczuć i wyobraźni”. Ten ostatni został wydany w 1979 roku jako album ze wstępem Urszuli Czartoryskiej, złożony z serii poetyckich fotomontaży o dużej sile oddziaływania emocjonalnego, który opowiada, według słów autorki, „o człowieku zagrożonym już od chwili narodzin – o jego obsesjach, uczuciach, osamotnieniu, pragnieniach, o lęku, przed którym ratuje go tylko miłość, o tragedii przemijania, o strachu przed zagładą i zniszczeniem”. Kolejny cykl, „Ślady”, jest poruszającym świadectwem potrzeby obecności samej artystki poprzez wizerunek fotograficzny. Niewątpliwie jednym z najważniejszych dokonań Zofii Rydet jest stworzenie cyklu „Zapis socjologiczny”. Jest to wykonana w kilkudziesięciu tysiącach negatywów monumentalna dokumentacja człowieka i społeczeństwa, realizowana samodzielnie w kilkunastu województwach całej Polski, a także za granicą. Ostatnią ważną serią stała się stworzona na przełomie lat 80. i 90. „Suita śląska”, na którą składają się kolaże i fotomontaże zawierające autocytaty z wcześniejszych fotografii, głównie z „Zapisu socjologicznego”, które artystka skomponowała na kształt ludowych przedstawień sakralnych, z kwiatami polnymi, materiałami, wycinkami z gazet. Jej prace znajdują się w najważniejszych zbiorach polskich, w tym w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Śląskim w Katowicach, a także poza granicami kraju: w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Kioto i w National Museum of Photography, Film and Television w Bradford.
Podobne artykuły: