Książka fotograficzna "Zofia Rydet. Dokumentacje 1950-1978. Sądeckie" wydana przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu 2023 roku, przy okazji wystawy fotografii Zofii Rydet, prezentująca niezwykłe zdjęcia Nowego Sącza i jego okolic wykonane przez artystkę w latach 60. I 70. XX w.
Założeniem wydawnictwa jest chęć pokazania wyjątkowych i mało znanych fotografii, które Zofia Rydet wykonała w Nowym Sączu i jego okolicach, głównie w latach 60. i 70. XX w. Zdjęcia te obejmują wczesny etap jej twórczości. Powstały w wyniku wędrówek po Polsce i zagranicy i zostały zebrane pod wspólnym tytułem "Dokumentacje 1950-1978" (nazwa została nadana przez członków Fundacji, nie przez samą Zofię Rydet). Materiał sprzed "Zapisu socjologicznego", bardzo różnorodny pod względem tematycznym oraz geograficznym, to czas poszukiwań artystycznych. Liczy około 30 tysięcy fotografii, które zostały uporządkowane przez samą artystkę według miejsca oraz konkretnych tematów.
Przewodnim tematem "Dokumentacji" jest człowiek jako mieszkaniec miasta, a przede wszystkim małego, prowincjonalnego miasteczka i wsi, podpatrzony w jego codziennej egzystencji, bez względu na wiek, pochodzenie czy status społeczny i materialny. (...)
Fotografie zamieszczone w niniejszej publikacji nie obejmują całości tego materiału, dotyczą wybranych miejsc, jakimi są: Nowy i Stary Sącz, Gaboń, Lazy Brzyńskie, Jazowsko, Łącko, Nawojowa, Labowa, Krynica i okolice Jeziora Rożnowskiego. Rydet odwiedzała Sądecczyznę kilkakrotnie, spacerowała ulicam miast, odwiedzała ich peryferie i zaplecze, obserwowała i fotografowała ludzi, dokumentowała ginące zawody, wychodziła poza utarte szlaki. Jest to sentymentalna podróż w czasie w miejsca znane i bliskie sądeczanom. Dzięki zamiłowaniu do wędrówek, fascynacji człowiekiem, a przede wszystkie talentowi do wnikliwej obserwacji artystka stworzyła wspaniały dokument o "codzienności" życia, w PRL-owskiej rzeczywistości. (...)
Anna Florek - Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
Te moje wędrówki i spotkania z tak różnymi ludźmi są wciąż jednakowo fascynujące. Swoim aparatem zbieram od nich to, co jest dla mnie cenne, zadziwiające i swoiście piękne i mam głęboką nadzieję, że tym przemówię też do innych w ten sposób oddając to, co sama przeżywam.
Zofia Rydet
Wystawa fotografii Zofii Rydet prezentowana w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, obejmowała około 100 zdjęć pochodzących z najbardziej znanego cyklu dokumentalnego "Zapis socjologiczny 1978-1990", (7 październik 2023 - 28 styczeń 2024 roku).
Książka "Zofia Rydet. Dokumentacje 1950-1978. Sądeckie" oraz wystawa "Zofia Rydet. Zapis socjologiczny 1978-1990", zostały zrealizowane w ramach projektu pod nazwą "Muzea domowe. Ożywianie tożsamości w społecznościach lokalnych Małopolski".
Zofia Rydet. Dokumentacje 1950-1978. Sądeckie
- Fotografie: Zofia Rydet
- Wstęp: Anna Florek
- Tekst: Marek Sarota
- Redakcja: Anna Florek
- Przygotowanie fotografii do druku: Piotr Droździk
- Projekt graficzny, skład: Kaja Renkas
- Wydawca: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
- Rok wydania: 2023
- ISBN: 978-83-969128-4-8
- Ilość stron: 94
- Wymiary: 210x210mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Zofia Rydet (1911-1997) - jedna z najwybitniejszych postaci fotografii polskiej, jest autorką takich cykli, jak: "Mały człowiek", "Czas przemijania", "Świat uczuć i wyobraźni". Ten ostatni został wydany w 1979 roku jako album ze wstępem Urszuli Czartoryskiej, złożony z serii poetyckich fotomontaży o dużej sile oddziaływania emocjonalnego, który opowiada, według słów autorki, "o człowieku zagrożonym już od chwili narodzin - o jego obsesjach, uczuciach, osamotnieniu, pragnieniach, o lęku, przed którym ratuje go tylko miłość, o tragedii przemijania, o strachu przed zagładą i zniszczeniem". Kolejny cykl, "Ślady", jest poruszającym świadectwem potrzeby obecności samej artystki poprzez wizerunek fotograficzny. Niewątpliwie jednym z najważniejszych dokonań Zofii Rydet jest stworzenie cyklu "Zapis socjologiczny". Jest to wykonana w kilkudziesięciu tysiącach negatywów monumentalna dokumentacja człowieka i społeczeństwa, realizowana samodzielnie w kilkunastu województwach całej Polski, a także za granicą. Ostatnią ważną serią stała się stworzona na przełomie lat 80. i 90. "Suita śląska", na którą składają się kolaże i fotomontaże zawierające autocytaty z wcześniejszych fotografii, głównie z "Zapisu socjologicznego", które artystka skomponowała na kształt ludowych przedstawień sakralnych, z kwiatami polnymi, materiałami, wycinkami z gazet. Jej prace znajdują się w najważniejszych zbiorach polskich, w tym w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Śląskim w Katowicach, a także poza granicami kraju: w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Kioto i w National Museum of Photography, Film and Television w Bradford.
Podobne artykuły: