Album "Polska w podróży" którego autorką jest Zofia Chomętowska, powstał ze zbioru składającego się z 1300 zdjęć które w w 2012 roku zostały zdigitalizowane oraz dokładnie opisane. Album monograficzny zawiera wybór z tego zbioru, podzielony według obszarów geograficznych. Fotografie zostały tak dobrane, by tworzyły ciekawą historię obrazową, a nie tylko historyczną. Album został wydany przez Fundację Archeologia Fotografii w 2013 roku.
W 1936 roku Zofia Chomętowska wygrała konkurs Wydziału Turystyki Ministerstwa Komunikacji na etatowego fotografa instytucji. Do jej zadań należało sfotografowanie atrakcyjnych turystycznie miejsce na terenie II Rzeczpospolitej. Fotografie, zamieszczane w miejscach publicznych, m.in. w wagonach kolejowych, miały przyczynić się do zwiększenia mobilności obywateli, ożywienia turystyki i propagować pozytywny wizerunek kraju. Miały więc zadanie propagandowe.
Jednak, jak zawsze u Chomętowskiej zbiór ten, cudem ocalały w archiwum fotografki i dopiero niedawno sprowadzony do Polski przez Fundację Archeologia Fotografii, nie jest jednolity. Znajdują się w nim zarówno widoki oficjalne, jak i sprawiające wrażenie prywatnych, są ujęcia turystyczne ale też pełne humoru, we wszystkich zaś jest zapisana codzienność przedwojennej Polski. Fotografie wpisują się w szerszy nurt fotografii dokumentalnej, są ważnym jej elementem, uzupełniają lepiej znany i rozpowszechniony w Europie nurt heimatfotografie, pokazując jej bardziej intymne oblicze.
Polska w podróży
- Zdjęcia: Zofia Chomętowska
- Redakcja: Karolina Puchała-Rojek, Karolina Ziębińska-Lewandowska
- Tekst: Karolina Puchała-Rojek, Maciej Szymanowicz, Karolina Ziębińska-Lewandowska
- Projekt graficzny:Krzysztof Bielecki
- Wydawnictwo: Fundacja Archeologia Fotografii
- ISBN: 978-83-64443-02-2
- Rok wydania: 2013
- Oprawa: twarda
- Ilość stron: 406
- Wymiary: 240x200 mm
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Chomętowska Zofia (1902 - 1991) - wybitna i fascynująca polska fotografka, dokumentalistka, poświęciła się fotografii w latach 1920. Początkowo dokumentowała życie rodzinne i towarzyskie na Polesiu, w rodzinnym majątku i okolicy oraz podróże po Europie. Jednak od lat 1930 fotografia stała się jej zawodem – otworzyła studio fotograficzne w Warszawie, wysyłała prace na wystawy i konkursy oraz publikowała w prasie.
Podobne artykuły: