Książka "Znad Amuru do przestrzeni cyfrowej" pod redakcją Stefanii Skowron-Markowskiej została wydana przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze w 2016 roku, w ramach projektu "Utworzenie repozytorium cyfrowego: Dokumenty i fotografie Stanisława Poniatowskiego (1884-1945).
Założeniem tej publikacji było ukazanie kolejnych etapów realizacji pierwszego tego typu projektu, którego beneficjentem jest Polskie Towarzystwo Ludoznawcze. Cel główny przedsięwzięcia to zamieszczenie w przestrzeni cyfrowej zbiorów i dokumentów Stanisława Poniatowskiego, wybitnego etnologa polskiego, którego spuścizna naukowa znajduje się w Archiwum PTL.
Zespół realizujący grant postanowił przedstawić przebieg prac w postaci artykułów dotyczących kluczowych aspektów realizacji projektu. Nakreślono więc postać samego Poniatowskiego, jego sylwetkę naukową i istotną dla polskiej i światowej nauki wyprawę na Syberię (1914). Przedstawiony został proces digitalizacji, przebiegający przy współpracy z Biblioteką Uniwersytecką we Wrocławiu (Sekcja Digitalizacji i Mediów Cyfrowych) i tematyka publikacji zbiorów w przestrzeni cyfrowej. Podjęto również temat kolekcji fotograficznej, jej znaczenia dla dokumentalistyki etnograficznej i podróżniczej oraz wartości tekstów Poniatowskiego w kategoriach zabytku językowego. (...)
Znad Amuru do przestrzeni cyfrowej. Digitalizacja kolekcji dokumentów i fotografii Stanisława Poniatowskiego ze zbiorów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego
- Autorki: Aleksandra Michałowska, Marta Nowakowska, Anna Skowron-Jaślanek, Stefania Skowron-Markowska
- Projekt i wykonanie okładki: Karolina Drozd
- Skład i opracowanie techniczne: Aleksandra Kumaszka
- Wydawca: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze
- Rok wydania: 2016
- ISBN: 978-83-64465-20-8
- Ilość stron: 129
- Wymiary: 175x248mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Książka ukazała się w ramach projektu Utworzenie repozytorium cyfrowego: Dokumenty i fotografie Stanisława Poniatowskiego (1884–1945), finansowanego ze środków Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.