Książka "Obrazowanie cyfrowe zbiorów fotograficznych" to podręcznik podejmujący zagadnienie digitalizacji materiałów fotograficznych w archiwach, bibliotekach i muzeach.
Podręcznik wydano w 1999 roku - niektóre stwierdzenia i specyfikacje dotyczące standardów przetwarzania zapisu cyfrowego uległy przedawnieniu ze względu na nieustający postęp w technice informatycznej. Podejmując temat digitalizacji w swoich instytucjach należy zaznajomić się z aktualnymi standardami i specyfikacjami.
Program SEPIA - Sneguarding European Photographic Images for Access (Program ds. Ochrony i Udostępniania Europejskich Zbiorów Fotografii) został powołany w 1999 roku dzięki funduszom Unii Europejskiej Programu Kultura 2000 i koordynowany przez ECPA - European Commission on Preservation and Access (Europejska Komisja Zabezpieczania i Dostępu do Zbiorów) dla propagowania i promowania oraz zabezpieczania wszystkich rodzajów materiałów fotograficznych jak również w celu zdefiniowania roli nowych technologii w zarządzaniu tymi zbiorami. Program SEPIA uzyskał bardzo wysoką ocenę instytucji kulturalnych w Europie. Przez cztery lata funkcjonowania zyskał nowych partnerów i współpracowników - obecnie 19 instytucji w 11 krajach.
Obrazowanie cyfrowe zbiorów fotograficznych. Fundamenty standardów technicznych
- Autorzy: Franziska S. Frey, James M. Reilly
- Tłumaczenie: Krzysztof Kowalczyk
- Wydawca: Wydawnictwo i Drukarnia Secesja
- Rok wydania: 2003
- ISBN: 83-87345-38-5
- Ilość stron: 45
- Wymiary: 148x205mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Członkowie programu SEPIA: Biblioteka Narodowa w Madrycie, Biblioteka Brytyjska w Londynie, ECPA w Amsterdamie, Fińskie Muzeum Fotografii w Helsinkach, Archiwum Narodowe w Londynie, Holenderskie Muzeum Fotografii w Rotterdamie oraz Królewska Biblioteka w Kopenhadze. Członkiem programu SEPIA jest Archiwum Państwowe w Krakowie.