Album Zenona Harasyma "Twarz ulicy" zawiera wybór fotografii miejskiej, portretów ulicznych oraz dokumentalnych, wykonanych w latach 1960-2000, podczas licznych podróży po Polsce i na świecie. Album Został wydany w 2022 roku, przez Oficynę Wydawniczą Kulawiak.
Tysiące twarzy widzianych codziennie na ulicach, i jak pisze Wisława Szymborska w wierszu "Myśli nawiedzające mnie na ruchliwych ulicach" : Podobno każda inna od tych, co były i będą… Twarz twoja, moja, czyja - nigdy się nie dowiesz , indywidualności i zbiorowości , młodzi i starzy, różne stany emocjonalne, agresja i oznaki przyjaźni, radości i smutki, uśmiechy i gesty, sytuacje i wydarzenia,. To wszystko tworzy metaforyczną
Zdjęcia zgromadzone w tym albumie to obserwacja rzeczywistości w latach 1960-2000, w okresie PRLu (przy wynikających z tego faktu ograniczeniach, także w zakresie fotografii) oraz od 1989 r. w okresie transformacji ustrojowej i większej swobody twórczej. Fotografie te są wyborem z wielu dotychczas niepublikowanych prac, wykonanych w kraju i zagranicą, w ZSRR i krajach tzw. Demokracji Ludowej a później też na Zachodzie. (...)
Zenon Harasym
Poszukiwanie uogólnionej "twarzy ulicy" jest też przyglądaniem się odbiciu własnej twarzy – autora zdjęcia. Bo jest on także elementem tej ulicy, tej przestrzeni, w którą wchodząc przecież także wnosi tam swoją osobowość. Dlatego nie ma jednej, takiej samej, twarzy ulicy, choć w swej ogólności mogą być do siebie podobne. Ilu fotografów - "spacerowiczów" - próbowało dotrzeć do jej fizjonomii – tyleż jest różnych propozycji, choć w swej zdecydowanej liczbie wyrażają one humanistyczne zaangażowanie i dociekliwość ich autorów…. Zdjęcia Zenona Harasyma wpisują się w ten spokojny nurt (bez epatowania drastycznymi sytuacjami) zapisów składających się na ową tytułową "twarz ulicy" - która jest jakby zaciekawiona sobą, odczytywana z lekko ironicznym dystansem, ale dość zróżnicowana w zależności od miejsca (geograficznie rzecz biorąc) z którego na nią spogląda (i ją zapisuje) autor zdjęć. (...)
Andrzej Saj - fragment tekstu "Twarz zbiorowa albo portretowanie ulicy"
Twarz Ulicy. Fotografie z lata 1960-2000
- Fotografie: Zenon Harasym
- Teksty: Zenon Harasym, Andrzej Saj
- Projekt graficzny: Zenon Harasym
- Redakcja i korekta: Iwona Gawryś
- Skład: Krzysztof Chodorowski
- Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Kulawiak
- ISBN: 978-83-64098-73-4
- Rok wydania: 2022
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 216
- Wymiary: 240x220mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Zenon Harasym - ukończył Politechnikę Wrocławską w 1964 roku, w 1976 doktoryzował się w Instytucie Metrologii Elektrycznej Politechniki Wrocławskiej. Od 1978 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Sportu w Warszawie. Liptowskiego Muzeum w Rużomberku (Słowacja), Zeiler Photo und Film Museum w Zeil a. M. (Niemcy). Autor ponad 60 wystaw indywidualnych, oraz 350 zbiorowych w kraju i za granicą, uzyskując liczne nagrody. W 2009 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" a w roku 2017 Honorową Złotą Odznaką "Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego". Od ponad 35 lat zajmuje się kolekcjonowaniem starych fotografii. Jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Fotografii oraz autorem i współautorem książek o historii fotografii i poradników dla kolekcjonerów starych fotografii.