Zbigniew Tomaszczuk - Świadomość kadru. Szkice z estetyki fotografii - książka

Książka "Świadomość kadru - szkice z estetyki fotografii" dotyczy wybranych aspektów estetyki fotografii, związanych na przykład zgłębią ostrości, rejestracją zjawiska ruchu, rolą kadru, seryjnością itp. Autor przedstawia swoje rozważania na temat estetyki fotografii na przykładach światowego i polskiego dorobku fotografii artystycznej. Książka wydana przez wydawnictwo Kropka w 2003 roku.

Przedstawione przykłady pozwolą na zorientowanie się co do roli pewnych cech obrazu fotograficznego, od których zależynasze odczytywanie zdjęcia. I być może, poprzez określenie, chociażby w incydentalnej formie,kontekstu historycznego, pozwolą na zorientowanie się w całym bogactwie różnych środkówfotograficznej wypowiedzi w jej ponad 160-letniej historii i różnych sposobach fotograficznegoobrazowania, począwszy od powrotu do fotografii otworkowej, aż do współczesnycheksperymentów.

W dzisiejszych czasach już nikt nie zadaje sobie pytania, czy fotografia jest sztuką. Kwestia ta była rozważana na przełomie wieków, kiedy to fotografowie chcieli swoimi pracami zaistnieć na tzw. Salonach, na których wystawiano malarstwo, grafikę, rysunek itp. Chcąc upodobnić fotografię do wymienionych dyscyplin sztuki, stosowali tak zwane techniki specjalne, takie jak guma, bromolej, przetłok, pigment itp.

Świadomość kadru - szkice z estetyki fotografii

  • Autor: Zbigniew Tomaszczuk
  • Wydawnictwo: Kropka
  • Rok wydania: 2003
  • ISBN: 83-89494-04-3
  • Typ okładki: Miękka
  • Liczba stron: 143
  • Wymiary: 150x200 mm
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Zbigniew Tomaszczuk - fotograf i teoretyk fotografii, wykładowca, autor tekstów i książek o fotografii, spośród których koniecznie wymienić trzeba kultową już dziś pozycję "Łowcy obrazów" czy "Odwzajemnione spojrzenie - o fotografii otworkowej". W pierwszej dekadzie XXI wieku rozpoczął kolekcjonowanie fotografii otworkowej, którą w swojej praktyce wykorzystują polscy artyści. W swoich zbiorach posiada prace twórców o uznanym już dorobku, dla których camera obscura jest czymś więcej niż tylko ucieczką od nowoczesnych cyfrowych technologii.

Podobne artykuły:

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.