Galeria Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu zaprasza w sobotę 15 stycznia 2022 roku, o godz. 16.00 na wernisaż wystawy fotografii Zbigniewa Podsiadło "Łemkowyna", który będzie połaczony z galą otwarcia Galerii MOK i spektaklem oraz wystawą malarstwa "Czarne słońce" Jacka Rykały. Wystawa potrwa do ekspozycje do 28 lutego 2022 roku.
Nowy rozdział - wersja fotograficzna...
Kolor, kształt, forma, kompozycja, perspektywa, struktura, przestrzeń, głębia...
O walorach sztuk wizualnych można powiedzieć tak wiele. Od prehistorii przekaz symboliczny, wizualny, plastyczny był językiem uniwersalnym. Niezależnie od miejsca, kontynentu, kultury, historii, wierzeń. Sztuki wizualne stały się więc sposobem przekazywania idei, które w każdym artyście budują wewnętrzny świat wspomnień, marzeń oraz często nierzeczywistych wizji. Możemy je zobaczyć dzięki działaniom owych twórców oraz dzięki przestrzeniom, które te działania pokazują. […]
Jacek Rykała i Zbigniew Podsiadło to twórcy dzieł, które pokazywane były w wielu renomowanych muzeach i galeriach. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że obaj Panowie z ochotą przystali na moje zaproszenie i stali się w ten sposób współtwórcami pierwszej dużej ekspozycji w odnowionych wnętrzach MOK'owskiej galerii. Choć nie powiem, że nie obyło się bez pewnych uzgodnień i wymagań dotyczących prezentacji dzieł. Jest to oczywiste.
J
estem szalenie dumna, że jednym z autorów ekspozycji otwierających Galerię, która znalazła się pod moimi skrzydłami, jest Zbyszek Podsiadło. Niesamowicie szczery i prawdziwy w swojej fotografii. Nie oszukuje, nie wymyśla, nie kombinuje. Teraz w fotografii to takie modne. Autor pokazuje nam świat, w którym kiedyś zakochał się bez pamięci. świat Łemków. Za pomocą czarno-białych, wspaniałych kompozycji zabiera nas w podróż do krainy, która odchodzi bezpowrotnie. Kompozycje te są tak niezwykle sugestywne, głębokie i poetyckie, że skłaniają widza do zastanowienia się nad otaczającą go przestrzenią oraz zachęcają do poszukiwań własnych ukrytych gdzieś światów.
A może ten świat jest tuż obok?
Karolina Kindler-Skowronek
"Łemkowyna" to w miejscowym dialekcie nazwa regionu obejmującego tereny Beskidu Niskiego, a zamieszkałego przez ludność o odrębnej kulturze i języku. Istotną rolę w kształtowaniu świadomości i kultury Łemków odegrał Kościół wschodni – prawosławny i grekokatolicki. Mimo tragedii wojen i akcji masowych wysiedleń, Łemkowie zachowali świadomość grupową, co pozwala im kultywować swe tradycje oraz szeroko propagować bogaty dorobek kulturalny.
Chciałbym, aby prezentowana wystawa stała się przyczynkiem do zrozumienia historii Łemków. Pragnąłem w zdjęciach zawrzeć niepowtarzalny klimat tych terenów, z ich wielokulturową tradycją, a jednocześnie zwrócić uwagę odbiorcy na ciężką dolę ( i tak już bardzo doświadczonych przez historię) współcześnie mieszkających tu ludzi. Prace powstały w latach 2001-2012.
Aby pamięć przetrwała
do następnych pokoleń,
nie wystarczą kronikarskie
zapiski jednego człowieka
… to wysiłek zbiorowy,
wydarzenia rodzinne, krajowe,
z życia małych grup społecznych
czy dzielnicy.
- nie zapisane, nie przekazane
tracą swą historyczną wartość.
Celowo lub przez niedbalstwo
- całe narody - ginęły -
zapominając i nie szanując
swojej przeszłości.
Zbigniew Podsiadło
Zbigniew Podsiadło - urodził się w 1955 roku na Ponidziu. Mieszka i pracuje w Sosnowcu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 2004 roku prezes Okręgu Górskiego ZPAF i członek Zarządu Głównego ZPAF. Członek Rady Fundacji „Centrum Fotografii”, Rady Programowej Centrum Sztuki - Zamek Sielecki. Za swą twórczość został uhonorowany między innymi: Medalem 150-lecia Fotografii, Złotą Odznaką Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych, Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”, laureat Artystycznej Nagrody miasta Sosnowca w 2010 roku i ostatnio odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Brał udział w ponad dwustu wystawach międzynarodowych i krajowych - otrzymał medale i nagrody na wystawach w Zagrzebiu, Singapurze, Rio de Janeiro, Budapeszcie, Moskwie, Madrycie, Pekinie, San Francisco, Berlinie i wielu innych. Uczestnik i organizator plenerów i sympozjów artystycznych, juror wielu międzynarodowych i krajowych konkursów i wystaw fotografii, kurator wystaw fotograficznych i multimedialnych, promotor młodych adeptów fotografii i sztuk wizualnych. Autor kilkunastu indywidualnych wystaw problemowych: Reakcje - 1977, Fotografie - 1979, Etiuda Śląska - 1984, Cykle Fotograficzne - 1985, Akt i Portret - 1986, Prowincja - 2003, Łemkowyna - 2005, Tożsamość Miejsca - 2010, Tajemnica Tryptyku - 2013, W Szarościach - 2014, Igrzysko Boże - 2015, Podsiadło - 2017, Fotografie - 2018. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum Pałac Schoena w Sosnowcu oraz w zbiorach prywatnych w USA, Niemczech, Szwajcarii, Anglii, Włoszech oraz w kraju.
Zbigniew Podsiadło - Łemkowyna
Miejsce wystawy:
Galeria MOK
:
Zawiercie
Adres:
Piastowska 1
Podobne artykuły: