Zbigniew Łagocki - Piwnica - album

Monograficzny album "Piwnica" którego autorem jest Zbigniew Łagocki to prezentacja fotografii artystów i działań legendarnego kabaretu artystycznego "Piwnicy pod Baranami" w Krakowie będące cząstką nastroju i niepowtarzalnej atmosfery tego miejsca. Album wydany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w 1968 roku.

W książce zamieszczono partytury i teksty oraz szereg zdjęć dokumentujących występy które miały miejsce w Piwnicy pod Baranami. Zdjęcia te były wielokrotnie prezentowane podczas wielu wystaw związanych z kabaretem "Piwnica".

Album ten nie jest monografią kabaretu "Piwnica" - wybierałem piosenki i monologi kierując się po prostu własnymi sentymentami. Nie należy też doszukiwać się jakiejkolwiek chronologii zebranego tu materiału. Wszystko jest przemieszane, zgodnie zresztą z charakterystyczną dla "Piwnicy" niechęcią do organizowania i porządkowania. Nie chciałem również dorzucać niczego, co było by "Piwnicy" obce. Stąd więc "historia" odtworzona została z zapisu magnetofonowego z nagranym opowiadaniem Piotra Skrzyneckiego, "komentarz" wewnątrz powstał w ten sam sposób. (...)

Zbigniew Łagocki

Piwnica

  • Zdjęcia: Zbigniew Łagocki
  • Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
  • Rok wydania: 1968
  • Oprawa: twarda
  • Ilość stron: 168
  • Wymiary: 235x200 mm
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Zbigniew Łagocki (1927-2009), profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych fotografów polskich XX wieku. Ukończył Wydział Architektury Politechniki krakowskiej. Pracował jako architekt w Polsce i w Szwajcarii. Od 1957 r. był członkiem ZPAF. Należał do Photographic Society of America. Przewodniczył komisji artystycznej FIAP. Otrzymał tytuł Honoraire Excellence FIAP. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalem Niepce’a. Był współorganizatorem (wraz ze Zbigniewem Dłubakiem) znaczących ekspozycji: „Wystawa Fotografii Subiektywnej” (1968) i „Fotografowie Poszukujący” (1971). Od 1977 r. wykładał fotografię na krakowskiej ASP. W 1990 r. objął stanowisko kierownika Katedry Fotografii na Wydziale Grafiki. Dzięki jego staraniom utworzono specjalizację Fotografia, co dało możliwość dyplomowania w tej dziedzinie. W 1994 r. otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Dwukrotnie był prorektorem ds. studenckich w ASP oraz rektorem w Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych i Nowych Mediów w Warszawie. Wydał album autorski Dom na Groblach. Zorganizował ponad 20 wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Uczestniczył w wielu konkursach fotograficznych. Zdobył ponad 20 medali na konkursach fotograficznych między innymi w 1967 roku otrzymał złoty medal na Międzynarodowym Biennale Sztuki w São Paulo za cykl zdjęć Aerotica.

Podobne artykuły:

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.