Zbigniew Bzdak - Magia wspólnoty - wystawa fotografii Galeria Fotografii B&B Bielsko Biała

Galeria Fotografii B&B w Bielsku Białej zaprasza 1 marca 2024 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii "Magia wspólnoty" której autorem jest Zbigniew Bzdak. Wystawa będzie dostępna do 2 kwietnia 2024 roku. Wstęp wolny.

Moja wystawa to dokumentacja życia religijnego grup emigrantów w Chicago. Fotografowałem te aspekty religii, które są bliskie ich tożsamości etnicznej i dziedzictwu kulturowemu. Dla większości emigrantów religia pozostaje na zawsze tradycyjnym łącznikiem z ich pierwotną ojczyzną i pomaga w asymilacji z innymi grupami społecznymi w Ameryce. Mieszkając przez wiele lat w Chicago, często fotografowałem środowiska emigrantów, przede wszystkim pracując jako fotograf dla projektu dokumentalnego CITY 2000. Spędziłem wtedy wiele dni, obserwując obrzędy w świątyniach, kościołach, synagogach i meczetach, dokumentując także procesje i wydarzenia religijne na ulicach miasta. Wiele grup wyraża swoją wiarę w bardzo podobny sposób – poprzez modlitwy, muzykę, śpiewy oraz dzielenie się jedzeniem typowym dla krajów, z których pochodzą. Fotografia jest uniwersalnym środkiem komunikacji między ludźmi, dlatego mam nadzieję że moje zdjęcia są zrozumiałe dla wszystkich, a ich humanistyczny charakter jest i będzie zawsze aktualny.

Zbigniew Bzdak

Ludzie imigrujący do Stanów Zjednoczonych zapełniają swoje walizy, pakunki i kufry rzeczami, które wydają się im niezbędne dla rozpoczęcia nowego życia w warunkach nieznanych, niepewnych, a nawet zatrważających. Czasami przybywają tylko z tym, co mają na sobie. Ich ekwipunek to jedna sprawa, a istotne jest też to, co większość z nich przynosi w swoich sercach, coś niematerialnego, choć realnego: wiara i nadzieja na swobodne praktykowanie swoich przekonań religijnych oraz tradycji kulturowych. Ponieważ Chicago i inne miasta są przepełnione masowym napływem migrantów z Ameryki Środkowej to kościoły, meczety, synagogi i świątynie, jak też organizacje społeczne o charakterze religijnym, starają się wspierać rodziny migrantów ułatwiając im przystosowanie się do miejscowych warunków i wejście na drogę do prosperity.

Zbigniew Bzdak, który jest również migrantem, dokumentował doświadczenia imigrantów, którzy przez wybór albo okoliczności szukali bezpieczeństwa i wolności w USA, a później starali się zachować i kultywować swoją kulturę i wiarę. Zbigniew Bzdak w dzieciństwie, które upłynęło mu w Polsce, wziął udział w pielgrzymce do Częstochowy i głęboko poruszyła go wówczas ceremonialność takiego wyznania wiary. Po latach, dzięki profesjonalnej biegłości w posługiwaniu się fotografią, mógł odnowić to odczucie i dać mu wyraz poprzez dokumentowanie religijnych tradycji imigrantów. Doświadczenie fotoreportera oraz głębokie artystyczne motywacje czynią ze Zbigniewa Bzdaka mistrza fotografii, któremu niewielu może dorównać wielkością dorobku i przenikliwością spojrzenia. W jego fotografiach obecna jest klarowność wizji oraz autentyzm odczuć, przez co nie są one tylko prostą rejestracją faktów, ale także apelem o poczucie się częścią tego, na co patrzymy. Bzdak nakłania nas, abyśmy byli obecni i uważni. Fotografowanie praktyk religijnych może być frustrującym zajęciem. Łatwo można poczuć się intruzem podczas fotografowania ludzi, którzy się modlą lub medytują, jednak wrażliwość Bzdaka pozwala mu odnajdywać się w tych sytuacjach i pozyskiwać zaufanie zarówno uczestników takich zgromadzeń, jak i ich liderów. Swoim postępowaniem dowodzi, że pragnie przede wszystkim sprawdzić się jako życzliwy i rzetelny dokumentalista tradycji ich kultury.

Kiedy w 1999 roku Bzdakowi zaoferowano współuczestnictwo w projekcie o historycznym znaczeniu, którego celem miało być stworzenie fotodokumentacji: CITY 2000 - Chicago In The Year 2000, zaproponował on jako swój wkład zajęcie się tematem praktyk religijnych wśród imigrantów w Chicago. Przez rok intensywnie angażował się w dokumentowanie chrzcin, pielgrzymek, nabożeństw i akcji modlitewnych, co przyniosło bogatą i przejmującą wizualną opowieść o społecznościach spajanych poprzez wiarę, co jest także fenomenem wzmacniającym więzy pomiędzy ogółem mieszkańców Chicago. W przenikliwych spojrzeniach Bzdaka przez obiektyw jego kamery pojawiają się między innymi żydowscy zwolennicy nauk rabina Lubawicza, kambodżańscy mnisi, prawosławni kapłani i pielgrzymujący polscy katolicy, których możemy zacząć rozumieć oraz wczuwać się w to, kim są i w co wierzą. Ta wystawa dowodzi, że dla Bzdaka wciąż aktualizująca się historia imigracji i religii jest tematem, który intrygował go już od wielu dekad.

Artyści sztuk wizualnych przez stulecia przedstawiali nam wyobrażenia Boga i niebios. Współczesna twórczość Zbigniewa Bzdaka ukazuje zjawiska potwierdzające istnienie religijnej gorliwości w naszych ziemskich społecznościach, gdzie Bóg, oświecenie i duchowość żyją w tych, którzy wierzą.

Michael Zajakowski

Zbigniew Bzdak urodził się w 1955 r. w Radomsku. Mieszka w stanie Michigan w USA. W latach 70., studiując fizykę jądrową na AGH w Krakowie, współpracował ze Studencką Agencją Fotograficzną i pismami: "Magazyn Studencki", "Student", "Politechnik", "Razem" oraz był współzałożycielem Grupy Twórczej SEM. W 1979 r. wyjechał z Polski jako fotograf z ekspedycją kajakową do Meksyku i Peru, gdzie dokumentował eksplorację nieznanych rzek Ameryki Łacińskiej. Jego zdjęcia z pierwszego przepłynięcia Amazonki od źródeł do oceanu zostały opublikowane w 1987 r. przez "National Geographic" oraz w książce Joe Kane "Running the Amazon". Współpracował z "National Geographic", fotografując wyprawy kajakowe do najgłębszego kanionu na świecie–Colca w Peru opublikowane w magazynie w 1993 r. Dokumentował życie Indian Waorani w amazońskim regionie Ekwadoru. W latach 80. mieszkał w stanie Wyoming w USA, gdzie był fotoreporterem w "Casper Star-Tribune". W 1990 r. wydał album pt. Living in Wyoming, Settling for More, z tekstem Susan Anderson, który otrzymał tytuł książki roku magazynu "Communication Arts" (1991). W 1991 r. przeprowadził się do Chicago, gdzie pracował w "The Times", a później dla projektu dokumentalnego CITY 2000. Prowadził zajęcia z fotografii na Columbia College Chicago, a następnie został fotoreporterem "Chicago Tribune". Fotografował kampanię wyborczą Baracka Obamy i jego pierwsze miesiące w Białym Domu. Wielokrotnie nagradzany w konkursach prasowych. W 2015 r. otrzymał nagrodę Emmy za film dokumentalny pt. Kenwood’s Journey.

Zbigniew Bzdak - Magia wspólnoty

piątek 1 marzec 2024 18:00

sobota 2 marzec 2024
wtorek 2 kwiecień 2024

Miejsce wystawy: Galeria Fotografii B&B
Adres: 1 Maja 12 : Bielsko Biała

Komentarze obsługiwane przez CComment

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.