Wystawy XXI Biennale Fotografii Górskiej

Jeleniogórskie Centrum Kultury zaprasza 18 września 2020 roku o godz. 12.00 na wernisaż wystawy konkursoej oraz 19 września 2020 roku seminarium poświęcone fotografii górskiej pt. "Fotografia w górach". Wystawy będą dostępne do 18 października 2020 roku.

Wystawy w ramach XXI Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze

18 września 2020 r.

  • Wystawa konkursowa - Muzeum Karkonoskie, ul. Matejki 28 – godz. 12:00
  • Mieczysław Karłowicz - "Fotograf prawie doskonały" - Muzeum Karkonoskie - ul. Matejki 28, godz. 12.00
  • Krzysztof Strzoda "Górskie etiudy" - Galeria Pod Brązowym Jeleniem - JCK, ul.1 Maja 60
  • Tomasz Olszewski "Kraina wichrów i mgieł" - Galeria Korytarz, JCK - ul. Bankowa 28/30

19 września 2020 r.

  • Seminarium poświęcone fotografii górskiej pt. "Fotografia w górach" - Teatr Cinema w Michałowicach
  • Wystawa laureatów Biennale z lat 1980-2018 - Pałac Bukowiec - ul Robotnicza 6, godz. 17.30

Wystawy towarzyszące XXI Biennale Fotografii Górskiej

  • Jacek Jaśko - "Karkonosze. Z pamięci" - Mikavka Cafe&Gallery - ul. Konopnickiej 1
  • Tomasz Michałowski - "Mit i logos w fotografii" - BWA Jelenia Góra - ul. Długa 1 - wernisaż godz 17.00

Konkurs fotograficzny o tematyce górskiej organizowany przez Jeleniogórskie Centrum Kultury w Jeleniej Górze od czterdziestu lat. Konkurs adresowany jest do wszystkich fotografujących góry, ich piękno i wszelkie przejawy ludzkiej aktywności na terenach górskich. Konkurs skierowany jest zarówno do artystów fotografików, jak i do amatorów fotografii. Otwarcie wystawy konkursowej i wręczenie nagród laureatom odbędzie się 18 września 2020 roku w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

Oprócz wystawy konkursowej 18 września w Muzeum Karkonoskim zostanie zaprezentowana wystawa fotografii Mieczysława Karłowicza - "Fotograf prawie doskonały", wybitnego polskiego kompozytora i fotografika z przełomu XIX i XX w. Fotografia tego autora, po upływie ponad wieku, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, można nawet powiedzieć, że odkrywana jest na nowo.

Mieczysław Karłowicz (1876-1909) należy do grona najwybitniejszych kompozytorów polskich przełomu XIX i XX wieku. Dla ludzi gór oraz miłośników fotografii znany jest jednak głównie ze swoich osiągnięć wspinaczkowych i fotograficznych, a także narciarskich – udziałem Karłowicza są pierwsze wejścia taternickie i prekursorskie wyprawy na nartach. Jego działalność niespodziewanie przerwała śmierć w lawinie na zboczach Małego Kościelca w Tatrach. Miał zaledwie 33 lata.

Twórczość fotograficzna Mieczysława Karłowicza związana jest nierozerwalnie z Tatrami. Praktycznie cały zachowany dorobek fotograficzny z lat 1906-1908, to fotografie gór. Zachowały się w dość licznych publikacjach, a oryginalne autorskie odbitki i negatywy - znaczna ich część - w zbiorach Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Krakowie.

Zdjęcia przedstawiają krajobrazy Tatr, ludzi, z którymi Karłowicz dzielił swoje pasje oraz unikatowe sceny z górskich wypraw, zarówno letnich jak i zimowych.
Dorobek fotograficzny Karłowicza nie doczekał się poważnej krytyki i oceny od strony artystycznej. Wystawa towarzysząca tegorocznej edycji Biennale Fotografii Górskiej - największa jak dotąd prezentacja zdjęć kompozytora obejmująca około 140 zdjęć – daje możliwość wyrobienia sobie własnego sądu o działalności jednego z ciekawszych fotografów tatrzańskich, jakim był niewątpliwie Karłowicz.

Zdjęcia zaprezentowane na wystawie to współczesne reprodukcje oryginałów ze zbiorów COTG PTTK. Wystawa została przygotowana i opracowana przez Zbigniewa Ładygina, autora monografii Mieczysław Karłowicz. Fotografie, wydanej przez Oficynę Wierchy w 2019 roku. Trwają starania, aby wzbogaciła je prezentacja oryginalnych kamer, którymi posługiwał się kompozytor, a także innych po nim pamiątek.

W ramach Biennale - także 18 września planowane są także inne wystawy, m. in. wystawa fotografii zmarłego w kwietniu bieżącego roku nestora fotografii karkonoskiej - Tomasza Olszewskiego "Kraina wichrów i mgieł" w Galerii Korytarz.

XXI Biennale Fotografii Górskiej odbędzie się w ramach projektu "Fotografia w górach". Czeskim partnerem projektu jest Karkonoski Park Narodowy z siedzibą we Vrchlabi. Projekt "Fotografia w górach“ jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska 2014-2020 oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem euroregionu Nysa.

Komisarz Biennale: Tomasz Mielech

Wystawy XXI Biennale Fotografii Górskiej

Komentarze obsługiwane przez CComment

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.