Michał Łuczak - Prace Leśne - wystawa fotografii TIFF Festival

TIFF Festival oraz galeria Miejsce przy Miejscu 14 we Wrocławiu zapraszaja na wystawę fotograficzną Michała Łuczaka "Prace Leśne". Spotkanie z artystą przewidziano na czwartek 3 września 2020 roku o godz. 18.00. Wystawa w ramach 10. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii TIFF Festival / Procesy będzie dostępna do 2 października 2020 roku.

Leśnicy od kilkunastu lat przebudowują polskie lasy. Zmieniają ich strukturę gatunkową, nasadzając na przykład buki i dęby, bardziej odporne na postępujące zmiany klimatyczne niż sosna zwyczajna czy świerk pospolity. Celem tych działań ma być zachowanie bogactwa biologicznego ekosystemów leśnych. Jednocześnie kontynuują pozyskiwanie surowca, czyli drewna. W uproszczeniu ten proces nazywa się gospodarką leśną trwale zrównoważoną.

W programie studiów na Wydziałach Leśnictwa są zajęcia takie jak transport leśny, pozyskiwanie drewna, ekonomika leśnictwa czy gospodarka łowiecka. Brakuje natomiast zajęć poświęconych emocjonalnej więzi człowieka z lasem i jego oddziaływania na naszą psychikę. Może dlatego leśnicy często tej więzi nie rozumieją. Tymczasem las pamiętany przez człowieka jest częścią jego tożsamości, lokalizacją ważnych wspomnień. Coraz częściej i głośniej wybrzmiewa pogląd, że czas wyłączyć nawet 20% naszych lasów z użytkowania rębnego i pozostawić je przyrodzie. Jednak od niemal 20 lat nie powstał w Polsce żaden nowy Park Narodowy, a unikalne starodrzewia w takich miejscach jak Puszcza Karpacka podlegają gospodarce leśnej, której głównym priorytetem jest pozyskanie surowca, a konsekwencją zniszczenie środowiska naturalnego. Nowe nasadzenia w liczbie około 500 milionów drzewek rocznie nie są w stanie realnie zbilansować wycinek ani odtworzyć zdewastowanych ekosystemów.

Michał Łuczak - urodził się w 1983 roku na Górnym Śląsku. Mieszka w Giszowcu, górniczej dzielnicy Katowic. Od wielu lat dokumentuje Śląsk i zmiany, które nastąpiły tu po 1989 roku. W latach 2008–2009 współpracował z Andrzejem Kramarzem przy projektach fundacji Imago Mundi: "Stefania Gurdowa - Klisze przechowuje się" oraz "Stefania Gurdowa - Czas niewinności". Od 2010 roku należy do kolektywu Sputnik Photos w ramach którego współtworzył projekty takie jak: "Is(not)" i "Miejsce odległe". W tym samym roku założył wraz Anką Sielską i Krzysztofem Szewczykiem fundację Kultura Obrazu, której celem jest popularyzacja na Śląsku fotografii dokumentalnej i projektowania graficznego. Jest autorem książki fotograficznej "Brutal" pokazującej ludzi i miejsca związane z nieistniejącym budynkiem dworca PKP w Katowicach. Jest laureatem kilku nagród, miał wystawy indywidualne, głównie w Polsce, oraz kilka zbiorowych, również zagranicą. Jest doktorantem w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie.

Michał Łuczak - Prace Leśne

czwartek 20 sierpień 2020
piątek 2 październik 2020

Miejsce wystawy: galeria Miejsce przy Miejscu 14
: Wrocław
Adres: pl. Strzelecki 14

Komentarze obsługiwane przez CComment

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.