Katalog wystawy fotografii Wojtka Wieteski pt. "Tokyo" która była prezentowana w 2000 roku w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Katalog to 16 czarno-białych zdjęć.
„W Tokio zauważalny na każdym kroku styk przeszłości z przyszłością tworzy wyjątkowo wyrazistą dychotomię, w której jeden człowiek istnieje niczym dwie osoby. Fotografując tak ułożoną rzeczywistość, starałem się uchwycić istniejące napięcie między tymi światami. Dlatego świadomie, z milionowego tłumu tokijskiego, wybierałem pojedyncze postacie, a z otaczającej je scenografii – fragmenty, przedmioty mówiące o rozdarciu lub pogodzeniu się z istniejącym porządkiem.”
Wojtek Wieteska - Tokyo
- Wydawca: Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej, Muzeum Narodowe w Krakowie, Fundacja Kyoto - Kraków
- Autor: Wojtek Wieteska
- Zdjęcia: Wojtek Wieteska
- Data wydania: 2000
- Liczba stron: 24
- Liczba zdjęć: 16
- Język: Angielski
- Format: 280 x 290 mm
- Oprawa: miękka
Wojtek Wieteska - (ur. 1964 r.) jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów. Wyrósł z francuskiej szkoły fotografii reporterskiej. Wypracował własny styl z charakterystycznym, konceptualnym podejściem do rzeczywistości. Studiował na Wydziale Operatorskim i Realizacji TV w PWSFTviT w Łodzi (doktorat w 2015 roku), a także historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Paryż Sorbona IV. Wykłada w PWSFTviT w Łodzi. Mieszka i tworzy w Warszawie. Realizuje filmowe i fotograficzne kampanie reklamowe i społeczne oraz projekty dla instytucji państwowych. Publikuje w prasie. Jest autorem albumów i książek fotograficznych. Jego fotografie znajdują się w publicznych i prywatnych kolekcjach w Polsce, Francji, Japonii, Norwegii, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji i Stanach Zjednoczonych. Swoje autorskie cykle fotograficzne wystawiał m.in. w: Starej Galerii ZPAF w Warszawie (Far West), Centrum Techniki i Sztuki Manggha w Krakowie (Tokyo), Bibliotece Zamku Królewskiego w Warszawie (Bohaterowie naszej wolności), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (N.Y.C.#02), Yours Gallery w Warszawie (Stacja Warszawa, Flights 91_08), Galerii Le Guern w Warszawie (Protest 2007), Galerii Atlas Sztuki w Łodzi (Jestem z Polski), przestrzeni miejskiej w Alejach Ujazdowskich w Warszawie (1944/70/2014) oraz Galerii Leica w Warszawie (Nailing Love).
Podobne artykuły: