Album pt." Rolke w kolorze" wydany w 2019 roku przez wydawnictwo BOSZ. Głównym źródłem inspiracji fotografa od początku pracy artystycznej są kobiety, których pięknem, urokiem, zmysłowością i wdziękiem zachwyca się nieprzerwanie od ponad pół wieku artystycznej działalności. Niniejszy album stanowi doskonały wyraz fascynacji autora.
Co przyciąga uwagę w zdjęciach Rolkego? Nostalgia. Różne natężenie smutku. Czasem prawie depresja, innym razem ledwie zamyślenie. U niego na zdjęciach nikt się nie śmiej (no, prawie nikt). On też nie potrafi wybuchnąć śmiechem. Jakieś hi, hi, niby wesołkowate parsknięcie, ale nigdy rechot pełną gębą. Nawet w kolorze jest czarno-biały. Taka wyobraźnia, taki świat.
Dziewczyny szły za nim, wciąż idą. Nie chodzi o seks, lecz o podziw. Rolke fotografuje kobiety dla ich piękna, co one czują i odwdzięczają się… pięknem. Jest w tym seks, oczywiście. Ale nie coitus, lecz gra wstępna. Do tego tanga trzeba dwojga. Rolke perfekcyjnie opanował podstawowe kroki, wie, jak prowadzić.
Monika Małkowska
Tadeusz Rolke - Rolke w kolorze
- Wydawca: BOSZ
- Autor: Tadeusz Rolke
- Projekt graficzny: Władysław Pluta
- Data wydania: 2019
- ISBN: 9788375764505
- Liczba stron: 152
- Liczba zdjęć: 100
- Język: Polski, Angielski
- Format: 240 x 300 mm
- Oprawa: Twarda
- Wydanie: I
Tadeusz Rolke - urodzony w 1929 roku artysta to ikona polskiej fotografii. Zaczął fotografować podczas II wojny światowej. Brał udział w powstaniu warszawskim, potem został wywieziony na roboty do Niemiec. Po wojnie spędził kilka lat w stalinowskim więzieniu. Studiował historię sztuki na KUL - u. Od połowy lat 50. uprawiał reportaż humanistyczny prezentowany na łamach czasopism, m.in. "Stolica", "Polska", "Ty i Ja", "Die Zeit", "Stern","Der Spiegel" i "Art" oraz dokumentował różne przejawy kultury wizualnej w Polsce i zagranicą, od sztuki przez modę po muzykę pop. Lata 70. spędził na emigracji w Niemczech Zachodnich, do Warszawy wracając w 1980 roku, gdzie mieszka i pracuje do dziś.
Podobne artykuły: