Książka fotograficzna "Jestem z Polski" to retrospektywa 28 lat pracy artystycznej Wojtka Wieteski który od 1986 roku fotografuje to, co w Polsce wydaje mu się wizualnie interesujące i warte zapamiętania: ludzi, krajobrazy, przedmioty oraz bliskie osoby i miejsca. Album wydany w 2013 roku przez wydawnictwo WWPHOTO.
Przedstawiają subiektywną wizję intensywnych przemian zachodzących nie tylko w polityce, ekonomii i kulturze, lecz w najbardziej interesującej dla artysty warstwie wizualnej. Zdjęcia z lat 1986-2013 zostały ułożone w pięć rozdziałów równoległych do przemian społeczno-politycznych w Polsce: Polska przed okrągłym stołem (1986-1989), Polska przed wstąpieniem do UE (1990-2003), Polska w UE (2004-2011) oraz Polska dzisiaj (2012-2013, dwa rozdziały).
Osobność tego projektu i albumu artystycznego polega też na tym, że właściwie nie istnieje tu żaden - całe szczęście! - kontekst polityczny. Świat uchwycony przez Wieteskę, mimo że opatrzony datami, funkcjonuje poza zdarzeniami i poza czasem. Wieteska akceptuje tę Polskę, on ją lubi i ja to rozumiem, bo przecież oglądając te zdjęcia akceptuję świat widziany okiem Wieteski, to jest Polska spokojna. Właśnie spokój przede wszystkim wyłania się z tych zdjęć, w kraju nieustannie niespokojnym, który wciąż żyć musi w napięciu i rozdrganiu Wieteska znalazł prawdziwe oazy spokoju.
Krzysztof Varga
Wieteska obserwuje, syntetyzuje, alegoryzuje. Widzi na nowo, widzi olśniewająco i świeżo. Nie opowiada ckliwych bajek. Ale też nie ocenia. Nie ma tak, że jedni są źli drudzy dobrzy, że są post-komuniści i post-opozycjoniści, tylko fotografia czarno-biała stopniowo staje się barwna. Tak jak rzeczywistość.
Adam Mazur
Jestem z Polski / I am from Poland
- Fotografie: Wojtek Wieteska
- Przedmowa: Krzysztof Varga i Adam Mazur
- Posłowie: Wojtek Wieteska
- Wydawca: WWPHOTO
- ISBN: 978-83-937125-0-2
- Rok wydania: 2013
- Ilość stron: 264
- Wymiary: 245x245mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Wojtek Wieteska - artysta, reżyser, doktor sztuk wizualnych. Komponuje zdjęcia, prowadzi wizualne konwersacje, konstruuje powieści oraz szkicuje eseje. Jak twierdzi: "To lepsze niż pisanie, bo fotografie są szybsze od słów." Studiował na Wydziale Operatorskim i Realizacji TV w PWSFTviT w Łodzi a także historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Sorbona IV w Paryżu. W roku 2015 obronił doktorat z dziedziny sztuk wizualnych, specjalizacja (a jakże!): fotografia. Ma 17-letnie doświadczenie jako uniwersytecki wykładowca. Fotografuje od 13 roku życia, a jego cykle były wystawiane w miejscach takich, jak: Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (Kraków), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (Warszawa), Yours Gallery (Warszawa), Warszawski Fotoplastikon, Galeria Atlas Sztuki (Łódź), Muzeum Powstania Warszawskiego, Leica 6x7 Gallery Warszawa.