Album "Kresy pamięci" z czarno-białymi fotografiami Adama Nowickiego dokumentującymi jego wędrówki po Podlasiu i Suwalszczyźnie w latach 1976-1979. Autor utrwalił ginący - a właściwie już miniony - świat dawnej wsi na pograniczu białoruskim i litewskim. Książka fotograficzna została wydana w 2020 roku przez wydawnictwo Wielka Izera.
W 1976 roku zostałem zaproszony na doskonale zorganizowany, wielodniowy plener fotograficzny w Ełku. Tematem pleneru był szeroko pojęty krajobraz północno-wschodniej, nadgranicznej części Polski. Na terenach tych znalazłem się po raz pierwszy w życiu. Zauroczyły mnie piękno krajobrazu i wtopiona w niego drewniana architektura wiejska, często XVIII- i XIX-wieczna, oraz wylewna, bezinteresowna serdeczność mieszkańców tych ziem. Wracałem tu dwukrotnie w letnie urlopy 1978 i 1979 roku. Nieliczne, wówczas zawarte znajomości, trwają do dzisiaj. Niestety, czas zabrał z tego świata większość z poznanych wówczas ludzi.
Adam Nowicki
Zdjęcia Adama Nowickiego są utrzymane w tonacji szarości, ale jakby z łagodnymi żółcieniami w miejsce jaskrawej bieli. To kolorystyka zawieszona gdzieś pomiędzy surową dokumentalną stylistyką Zapisu socjologicznego a kolanowym odruchem nostalgii, jaki w obserwatorze wywołuje sepia. Dokumentuje, ale taki, który niesie ze sobą pewną zapowiedź tego, że everything was forever, until it was no more. Spokojne, pogodne trwanie przygranicznej wsi jest pozornie stałe siłą niezłomnej tradycji: w rzeczywistości w obrazach tych kryje się już ziarno przemijania. Są notatnikiem dla pamięci. Dlatego zbiór tych obrazów skłania do sparafrazowania myśli Barthesa: tu fotografia utrwala nie tyle to, co nie będzie mogło się egzystencjalnie powtórzyć, co raczej coś, czego nawet pozornie niezniszczalne istnienie może momentalnie zniknąć na zawsze.
Olga Drenda
Miejscowości odwiedzone przez autora podczas licznych podróży po Podlasiu i Suwalszczyźnie w latach 1976-1979 to Andrzejewo, Babiki, Bartniki, Białobłota, Bobra Wielka, Bobrowniki, Bohatyry Leśne Stare, Bohoniki, Boksze, Chilmony, Cisowa Góra, Giby, Gnojno, Jaczno, Jegliniec, Koniuszki, Kruszyniany, Krynki, Lipsk, Malewicze, Malinówka, Nowy Dwór Podlaski, Podwojponie, Puńsk, Rudawka, Sejny, Siemiatycze, Smolniki, Stare Berezowo, Stare Buczyce, Starożyńce, Stary Bubel, Suchynicze, Szypliszki, Trompole, Tykocin, Wielki Staw oraz Wojczuliszki.
Adam Nowicki urodził się w 1936 roku, mieszka w Gdańsku. Członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Kresy pamięci. Adam Nowicki. Fotografie. Podlasie i Suwalszczyzna 1976-1979
- Fotografie: Adam Nowicki
- Pomysł i redakcja: Marcin Wawrzyńczak
- Tekst: Adam Nowicki, Olga Drenda
- Projekt graficzny: PontonStudio
- Wydawca: Wielka Izera
- ISBN 978-83-952293-9-8
- Rok wydania: 2020
- Ilość stron: 88
- Wymiary: 240x240mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze