Katalog wystawy fotografii Wojciecha Prażmowskiego "100 fotografii" która miała miejsce w Państwowej Galerii Szruki w Sopocie w październiku i listopadzie 1998 roku.
W tej udostępnionej obecnie obszernej prezentacji Wojciecha Prażmowskiego, obejmującej około stu fotografii, powstałych na przestrzeni blisko dziesięciu lat, pojawia się również "Portret wewnętrzny" artysty sygnowany datą 1979. Otrzymujemy więc pracę, która z jednej strony poprzez datę powstania, a także poprzez swój temat, uzyskuje w całości prezentacji status szczególny. Próbując zdefiniować w sposób metaforyczny jej pozycję, odwołajmy się do arystotelesowskiego projektu świata, gdzie wokół nieruchomej osi wirował cały wszechświat, uzyskujący zarazem doskonałość poprzez swoją ograniczoność. "Portretowi wewnętrznemu" w całości koncepcji wystawy wyznaczyć możemy funkcję środka, wokół którego krążą wszystkie pozostałe fotografie. W efekcie przyjęcia tej pozycji całość zostaje natychmiast uwarunkowana poprzez swoje poszczególne elementy oraz poprzez wzajemne relacje pomiędzy szczegółami. Z drugiej strony zostają one podporządkowane przezroczystemu pionowi, wyprowadzonemu z oka artysty, podkreślającemu nie tylko uprzywilejowaną oraz dominującą funkcję obrazu, lecz również iluzyjność całego świata.
Rytm życia człowieka - rytm istnienia - nade wszystko wyznaczają jego pasje i pragnienia, które uzyskują jednak status iluzji, "zamków na piasku", pozostających poza jego zasięgiem. Wysiłek włożony w realizację nakreślonych projektów przekracza często możliwości człowieka, któremu nigdy nie udaje się osiągnąć tego, co zamierzał. Wszystko szybko przemija i pozostaje coś, czego nie ma. W tej wizji człowiek jawi się jako istota krucha, niczym mata filiżanka w dłoni olbrzyma, a w jej niemożności przejawia się tragizm ludzkiego losu, tragizm ograniczenia i skończoności. Jednocześnie w jego wzroku oraz postawie odnajdujemy, zgodnie z duchem romantycznym, błysk wzniosłości oraz dumy, który pozwoli na podjęcie pojedynku z otaczającą rzeczywistością, bądź też z największym tyranem świata - Chronosem. Człowiek jest rozpięty między różnorakimi celami i często potrafi wyzwolić z siebie również cele ciemne - tę klasyczną już nietzscheańską wolę mocy. Ten sens je-go drogi wyznacza także mały, ledwo dostrzegalny krzyżyk zawieszony na piersiach artysty. "Portret wewnętrzny" Wojciecha Prażmowskiego został umieszczony w cyklu "Album rodzinny", cyklu, który poprzez swoją treść i formę podkreśla również znaczącą rolę oraz wpływ czasu i miejsca, w którym istniejemy. Mimo świadomości przypadkowości istnienia, rzucenia w świat, jak twierdzi Heidegger, nie przekreśla to jednak naszych wyborów. Nie zostaje nam odebrana nasza wolność i obszerny wachlarz różnorakich możliwości poszukiwania prawdy. (...)
Marek Zieliński
100 fotografii
- Fotografie: Wojciech Prażmowski
- Tekst: Marek Zieliński
- Redakcja katalogu: Iwona Makówka, Danuta Godycka
- Wydawnictwo: Państwowa Galeria Szruki Sopot
- Rok wydania: 1998
- ISBN: 83-909101-3-6
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 45
- Wymiary: 240x320mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Wojciech Prażmowski - urodzony 8 maja 1949 w Częstochowie. Fotograf, twórca eksperymentalnej fotografii artystycznej, członek ZPAF. Absolwent Szkoły Fotografii Twórczej w Brnie (1975). Profesor warszawskiej ASP i łódzkiej PWSFTViT. Wykładał również fotografię w poznańskiej ASP, Warszawskiej Szkole Fotografii oraz w Wyższym Studium Fotografii w Łodzi. Fotografią zajmuje się od roku 1968. Reprezentuje nurt fotografii kreacyjnej. Twórca foto-obiektów. Brał udział w blisko 300. wystawach i projektach w kraju i zagranicą. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Musset for Fotokunst w Odense, CRP w Douchy, Musee de I’Elysee w Lozannie, Nihon University w Tokio, Stripped House Museum of Art w Tokio, Alvar Aalto Museum w Jyvaskyla, Museo Contemporare Arte w Vigo, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Laudres Foundation w Nowym Jorku oraz w prywatnych zbiorach kolekcjonerskich. W grudniu 2009 roku Wojciech Prażmowski został odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis, w 2019 roku otrzymał Nagrodę 100-lecia ZAiKS-u.
Podobne artykuły: