Wojciech Grzędziński - Tu jest wojna - wystawa fotografii Leica Store & Gallery Warszawa

Leica Store & Gallery Warszawa zaprasza 17 lipca 2024 roku, o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii wybitnego polskiego fotoreportera Wojtka Grzędzińskiego "Tu jest wojna" z tekstami Pawła Reszki. Spotkanie autorskie przewidziano: 18 lipca 2024 roku, o godz. 18.00, natomiast oprowadzanie kuratorskie 20 lipca 2024 roku, o godz. 12.00. Wystawa potrwa do 17 sierpnia 2024 roku. Część środków uzyskanych ze sprzedaży biletów będzie przeznaczona na wsparcie Polskiej Misji Medycznej.

Wojna tliła się od dawna. Najpierw Rosja, kpiąc z prawa, siłą zabrała Krym. Potem jej dywersanci rozpoczęli krwawą rebelię na Donbasie. Na wschodzie Ukrainy - od prawie dekady - nie milkną strzały. Jednak w to, że Moskwa zaatakuje z pełną siłą mało kto wierzył. Niby mówili o tym ważni politycy: "Putin jest gotów!". Niby słyszało się o tym w telewizyjnych programach: „Koncentracja rosyjskich wojsk na granicy”. A każda ukraińska rodzina miała spakowaną walizkę (pieniądze, dokumenty, ciepła odzież) „na wszelki wypadek”. A więc wszyscy byli gotowi, tylko, że nie mieściło się to w głowie. Czołgi prące na Kijów? Bomby spadające na miasta? Płonące szpitale, szkoły? Jak to? Przecież jesteśmy w Europie! Mamy XXI wiek! Rosja jednak zaatakowała. Codziennie pod bombami giną ludzie, do szpitali i kostnic trafiają setki rannych cywili. Ukraina się broni i cierpi. Ta wystawa opowiada o wojnie, która stała się częścią codzienności.

Paweł Reszka

Będzie to opowieść o toczącej się w Ukrainie wojnie od momentu jej rozpoczęcia, czyli od Rewolucji Godności w 2013 roku, poprzez aneksję Krymu i konflikt ze wspieranymi przez Rosję separatystami, aż do chwili obecnej. Główny akcent położony jest jednak na wydarzeniach, które zaczęły rozgrywać się po 24 lutego 2022 roku, czyli od momentu pełnoskalowej agresji Federacji Rosyjskiej. Fotografiom towarzyszą teksty Pawła Reszki, znanego dziennikarza, publicysty i korespondenta wojennego. Obydwaj autorzy od lat dokumentują konflikt w Ukrainie

Co zobaczymy na wystawie? Poza dobrze znanymi fotografiami Wojtka Grzędzińskiego na wystawie pojawią się autorskie, wcześniej niepublikowane cykle zdjęciowe oraz historie spisane przez Pawła Reszkę, które uzupełniają i rozszerzają obraz konfliktu, odrzucając stereotypowe myślenie o tym czym jest wojna. Bo ta wojna to pierwsze tego typu wydarzenie w historii świata, gdzie nowoczesna technika krzyżuje się na polu bitwy z bronią wyprodukowaną w czasach II wojny światowej. Jej rozmiar i skala tragedii, jaką wywołała są niewyobrażalne.

Fotografie Grzędzińskiego i teksty Reszki skupiają się na aspekcie wojennej codzienności, pokazując wydarzenia na linii frontu, jak i daleko poza nią, mając zawsze w centrum opowieści zwykłego człowieka. Dokumentują wojnę przez pryzmat historii i dramatów pojedynczych ludzi, którym agresja Federacji Rosyjskiej wywróciła znany im świat. Ich opowieści poruszają i na długo zostają w pamięci.
Historia Aliny Bojko ze wsi Dowhenke, która tak jak 540 pozostałych mieszkańców uciekła przed wojną, zostawiając cały swój dobytek. Kiedy wróciła po sześciu miesiącach walk ani jeden dom nie pozostał nietknięty. Prawie rok po wyzwoleniu Alina z mężem nadal żyją na terenach silnie zaminowanych bez wody i prądu.

A także historia Oleksandry Ryazantsevej, 40 lat, pseudonim Yalta, która 24 lutego 2022 roku wstąpiła w szeregi Armii Ukrainy zamieniając karierę top stylistki filmowej na "trzydzieści trzy odcienie zieleni", wszystkie w barwach maskujących. Tatuaż koło jej oka przypomina jej datę, kiedy w 2014 roku została wzięta do niewoli podczas początku konfliktu.
Takich opowieści jest na wystawie kilkadziesiąt.

Wystawa Tu jest wojna to jednak nie tylko fotografie. To również filmy, mapy, publikacje prasowe i prezentacja multimedialna. Wszystkie teksty reporterskie i podpisy zostały przetłumaczone na język angielski i ukraiński.

Wystawie będą towarzyszyły wydarzenia dodatkowe: oprowadzanie kuratorskie, spotkanie autorskie połączone z pokazem slajdów oraz relacje w sieciach społecznościowych i mediach cyfrowych.

Wojtek Grzędziński - fotoreporter. Ur. 1980, w Warszawie. Laureat licznych konkursów fotograficznych; World Press Photo, Visa D’Or, NAPA, Sony World Photography Awards, Grand Press Photo i in. Autor zdjęcia roku 2009 i zdjęcia dekady (2014 rok) w konkursie BZWBK Press Photo. Juror ogólnopolskich i lokalnych konkursów fotograficznych. W fotografii interesuje się człowiekiem i emocjami. Wielokrotnie fotografował w strefach konfliktów zbrojnych oraz konsekwencje wojen. W latach 2011-2015 szef zespołu fotografów w Kancelarii Prezydenta RP i fotograf osobisty Prezydenta RP. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2014 i 2018. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Press Club Polska. Od lutego 2022 roku dokumentuje wojnę w Ukrainie.

Paweł Reszka - dziennikarz, korespondent wojenny (m.in. w Gruzji i Ukrainie), autor bestsellerowych książek. Współpracował z „Rzeczpospolitą” jako korespondent w Moskwie, był szefem działu śledczego w „Dzienniku”. Pisał dla „Tygodnika Powszechnego” i „Newsweeka Polska”. Od 2019 r. jest dziennikarzem tygodnika „Polityka”. Jego najgłośniejsze książki to m.in. Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy, Chciwość. Jak nas oszukują wielkie firmy, Czarni. Dwukrotny laureat prestiżowej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego (2010 i 2022 r.). Otrzymał również Nagrodę Specjalną Radia ZET „Dziennikarz Dekady” (2019 r.). Był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w konkursie Grand Press.

Kuratorka: Monika Szewczyk-Wittek

Wojciech Grzędziński - Tu jest wojna

środa 17 lipiec 2024 18:00

czwartek 18 lipiec 2024
sobota 17 sierpień 2024

Miejsce wystawy: Leica Gallery
Adres: Mysia 3 : Warszawa

Komentarze obsługiwane przez CComment

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.