Woda. Wodociągi wrocławskie w obiektywie Ryszarda Horowitza - album fotografii MPWIK Wrocław 2016

Album "WODA. Wodociągi wrocławskie w obiektywie Ryszarda Horowitza" zawiera zdjęcia światowej sławy fotografa Ryszarda Horowitza, przedstawiające zabytki wrocławskiej architektury hydrotechnicznej które powstały od drugiej połowy XIX wieku.

Wielkość ludzi, którzy zaprojektowali i stworzyli system wodociągowy i kanalizacyjny Wrocławia, podziwiana jest przez kolejne pokolenia. Uwidacznia się również w obszarze systemu odprowadzania ścieków. Przepompownia ścieków Stary Port swą architekturą bardziej przypomina salę balową z XVII-wiecznego angielskiego pałacu, niż halę przemysłową. Czyż nie trzeba było geniuszu, aby tak doskonałe dzieła tworzyć w miejscach, gdzie nikt ich się nie spodziewał?

Zaczarowany świat dawnych budowli inspiruje, pobudza wyobraźnię, wabi tajemnicą. Przypomina o tych, co przed nami potrafili zakląć piękno w kształt pierwszych wielkoprzemysłowych maszyn, którzy wyznawali przekonanie, że obowiązkiem człowieka jest dbanie, aby cywilizacja nie niszczyła kultury, a technika istoty ludzkiej. Pokazuje nam, że przemysłowe budowle nie muszą razić ubóstwem formy. Wręcz przeciwnie, mogą stanowić o pięknie miasta, w którym mieszkamy. (...)

Artysta stworzył kompozycje w oparciu o wykonane przez siebie fotografie zabytków wrocławskich wodociągów - przepompowni Świątniki, przepompowni Stary Port, starego Odżelaziacza i wieży ciśnień Na Grobli. W kompozycjach wykorzystano fotografie zwierząt autorstwa Grzegorza Leśniewskiego.

WODA. Wodociągi wrocławskie w obiektywie Ryszarda Horowitza

  • Fotografie: Ryszard Horowitz (Grzegorz Leśniewski)
  • Teksty: Zdzisław Olejczyk, Ryszard Horowitz
  • Wydawca: MPWIK Wrocław
  • Rok wydania: 2016
  • Ilość stron: 56
  • Wymiary: 305x305mm
  • Oprawa: twarda
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

 

Ryszard Horowitz - urodził się w Krakowie w 1939 roku. Studiował w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych, następnie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artysta fascynował się amerykańską fotografią i jej zadziwiającymi zastosowaniami w komunikacji. Dzięki pomocy jednego z amerykańskich uniwersytetów wyjechał do Nowego Jorku i rozpoczął studia na kierunku projektowania w Pratt Institute. Po ukończeniu szkoły pracował dla wielu agencji, między innymi jako art director w Grey Advertising. Pod koniec lat '60 otworzył własne studio fotograficzne co było początkiem realizacji wielkiej pasji, jaką stała się fotografia. Od tamtego czasu jego prace pokazywane były i zyskały sobie uznanie na całym świecie. W 1983 roku uznano go Amerykańskim Fotografikiem Roku. Przez lata konsekwentnie rozwijał swój niezwykły sposób patrzenia na rzeczywistość, w którym odważnie łączy fotografie miejsc i ludzi z niezwykłymi, często surrealistycznymi motywami. Swe prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych, m.in.: w Pekinie, Szanghaju, Nowym Jorku, Warszawie, Santiago, Montrealu, Chicago, Mediolanie, Canes, Krakowie, Pradze i Genewie.

Podobne artykuły:

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.