Zapraszamy w czwartek 1 lipca 2021 roku o 17.00 na promocję nowej książki "Fotografia WBPiCAK w latach 2012-2020" która została zredagowana przez Władysława Nielipińskiego, jest ona kontynuacją publikacji wydanej w 2012 r. pt. "WBPiCAK - Fotografia w latach 1999-2011" i łącznie stanowi kompendium wiedzy o amatorskim ruchu fotograficznym w Wielkopolsce i jego powiązaniach z działalnością statutową WBPiCAK. Promocji książki towarzyszy wystawa fotografii Władysława Nielipińskiego "Trzecia zmiana" która będzie prezentowana do 30 lipca 2021 roku.
W opracowaniu obok krótkich opisów poszczególnych rodzajów działalności znalazło się szczegółowe opracowanie dokumentacji o organizowanych przez WPBiCAK konkursach, warsztatach i wystawach fotograficznych - faktografia dotycząca poszczególnych imprez: daty, główni prowadzący, nazwiska jurorów, laureaci konkursów itp. Autonomiczną częścią opracowania są zdjęcia dokumentujące poszczególne realizacje.
Fotografia WBPiCAK w latach 2012-2020
- Redakcja: Władysław Nielipiński
- WspółpRaca: Mateusz Kiszka
- Autorzy zdjęć: Mateusz Kiszka, Paweł Kosicki, Władysław Nielipiński, Andrzej Mantyk, Ewa Salewska, Paweł Szott, Krzysztof Szymoniak oraz z archiwum organizatorów
- Korekta: Natalia Majchrzak, Anna Milejska
- Opracowanie graficzne Andrzeja Dobosz
- Wydawnictwo: WBPiCAK
- ISBN: 978-83-66453-54
- Ilość stron: 247
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Zdjęcia prezentowane na wystawie "Trzecia zmiana" zostały wykonane w 1986 r, ale pozwalają na poszukiwanie analogii do współczesnych warunków pracy. Prezentowane na wystawie powiększenia w tradycyjnej technice na papierze barytowym wykonał Bogusław Biegowski.
Opowieść o pracy i pracownikach, trudzie, zmęczeniu, przerwie na papierosa. Zdjęcia zostały wykonane w 1986 r , ale pozwalają na poszukiwanie analogii do współczesnych warunków pracy. Przyczynek do dyskusji o przemyśle gnieźnieńskim, o miejscach pracy w Gnieźnie kiedyś i obecnie. O tradycji i historii miasta, które w drugiej połowie XX w. Było jednym z ważniejszych ośrodków przemysłu lekkiego w Polsce. O szacunku do tej tradycji i pamięci o niej. Historyczność tematu wzmocniona zostaje historyczną już metodą analogową w jakiej odbitki zostały wykonane. Mamy więc jedność treści i formy - opowiadanie o przeszłości w technologii adekwatnej dla tych czasów.
Władysław Nielipiński ur. w 1956 r. Kulturoznawca, animator kultury i fotograf. Absolwent Zasadniczej Szkoły Skórzanej i Technikum Przemysłu Skórzanego dla pracujących WZO w Gnieźnie. Do 1986 r. był zatrudniony jako brygadzista produkcji na wydziałach montażu i „300”. Równocześnie od 1979 r. pracował jako nieetatowy instruktor fotografii w Zakładowym Domu Kultury Wielkopolskich Zakładów Obuwia „Polania” w Gnieźnie, a w latach 1987-1991 był jego kierownikiem. Od 2002 r. - pracuje w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu jako instruktor ds. fotografii, wspierając działalność wielkopolskich klubów, towarzystw fotograficznych i osób prywatnych. Jest organizatorem licznych wystaw, konkursów fotograficznych, plenerów, i warsztatów artystycznych.
Władysław Nielipiński - Fotografia WBPiCAK w latach 2012-2020
Władysław Nielipiński - Trzecia zmiana
Miejsce wystawy:
Galeria WBPiCAK
:
Poznań
Adres:
Prusa 3