Władysław Nielipiński - Fotografia Gnieźnieńska w II połowie XX wieku - książka

Książka Władysława Nielipińskiego "Fotografia Gnieźnieńska w II połowie XX wieku" to publikacja o historii gnieźnieńskiej fotografii. Zawiera pamiątki, zdjęcia i dokumenty prezentujące ruch fotograficzny w Gnieźnie. Została wydana w 2013 roku przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

W 1947 roku przy Towarzystwie Przyjaciół Gniezna. powstała Sekcja Miłośników Fotografii. która w 1949 roku przekształciła się w gnieźnieński Oddział Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. W 1951 roku prezesem Oddziału został Stanisław Kubacki, pod którego przewodnictwem odbyło się w Gnieźnie kilka ogólnopolskich wystaw fotografii. Do dziś zachowały się dokumenty, fotografie, i relacje prasowe z okresu, kiedy w Gnieźnie aktywnie działał Oddział Polskiego Towarzystwa Fotograficznego (1947-1970), oraz bazujący na jego tradycji Foto-Klub Format (1979-2000).

Opracowanie zostało podzielone na rozdziały, obejmujące poszczególne okresy. Podział ten jest czysto umowny, bowiem wielokrotnie zamknięcie danego tematu wymagało wykroczenia poza wcześniej określony zakres czasowy. Narracja prowadzona jest przede wszystkim za pomocą cytatów z dostepnych publikacji prasowych i innych opracowań, dlatego aby czytelnik się nie pogubił, co jest tekstem od autorskim, a co cytatem, wprowadziłem rożne kolory druku. Częścią narracji są również reprodukowane dokumenty i zdjęcia - uważny czytelnik powinien więc i na te elementy zwrócić uwagę, zwłaszcza, że programowo unikam komentarzy i własnych ocen dot. prezentowanego materiału. Dla większej przejrzystości i zwartości tekstu często korzystam ze skrótów, których pełen wykaz umieszczony jest na początku publikacji. Podobnie w przypadku wymieniania osób używam przy nazwisku pierwszą literę imienia, a pełna identyfikacja osoby jest możliwa dzięki zamieszczonemu na końcu opracowania indeksowi nazwisk.

Władysław Nielipiński

Autorzy zdjęć które znalazły się w książce to J. Chlasta, M. Dudko, R. Górczak, P. Kostusiak, K. Łukasik, W. Nielipiński, H. Maćkowiak, M. Michałowski, J. Nowacki, A. Nowik, Z. Siwiński, Z. Stoltman oraz nie sygnowane zdjęcia archiwalne z kronik gnieźnieńskich klubów fotograficznych, zbiorów prywatnych, reprodukcje z czasopism itp.

Fotografia Gnieźnieńska w II połowie XX wieku

  • Autor: Władysław Nielipiński
  • Współpraca: Ewa Salewska
  • Redakcja i korekta: Anita Kowalewska-Łopatka, Natalia Słomińska, Ewa Salewska
  • Opracowanie graficzne: Władysław Nielipiński
  • Korekta: Anna Milejska
  • Wydawnictwo: WBPiCAK w Poznaniu
  • Rok wydania: 2013
  • ISBN: 978-83-62717-80-4
  • Oprawa: miękka
  • Ilość stron: 228
  • Wymiary: 204x294mm
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Władysław Nielipiński - urodzony w 1956 roku. Kulturoznawca, animator kultury i fotograf. Iinstruktor ds. fotografii, wspiera działalność wielkopolskich Klubów, Towarzystw Fotograficznych i osób prywatnych Jest organizatorem licznych konkursów fotograficznych, plenerów, i warsztatów artystycznych. Współpracuje z członkami ZPAF i ST Fotoklubu RP, z galeriami, z domami kultury i bibliotekami województwa wielkopolskiego stymulując ich działalność wystawienniczą (w ramach programu "Objazdowej Galerii Wielkopolskiej Fotografii" i "Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki"). Jest jurorem wielu konkursów fotograficznych, komisarzem Międzynarodowego Biennale Fotografii Artystycznej "Dziecko" Aktywnie działa na rzecz osób niepełnosprawnych (m.in. organizuje "Warsztaty fotograficzne dla osób niepełnosprawnych intelektualnie"). Autor kilku wystaw indywidualnych i uczestnik licznych zbiorowych. Na stronie internetowej WBPiCAK w Poznaniu redaguje fotograficzną część serwisu, gdzie zamieszcza wiele aktualnych informacji ważnych dla wszystkich miłośników tej dziedziny sztuki. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi (1987) i medalami: "150-lecia fotografii"(1989), "Zasłużony dla Fotografii Polskiej" (2004), za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego (2013) i Zasłużony dla Kultury Polskiej (2013). W 2016 r. otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury w kategorii "animacja i upowszechnianie kultury". Członek Honorowy Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczpospolitej Polskiej (2016), laureat nagrody im. Witolda Hulewicza (2017). W 2018 r. został uhonorowany medalem Fotoklubu RP "Za zasługi dla fotografii polskiej w 100. rocznicę odzyskania niepodległości"

Książka dostępna bezpłatnie w postaci cyfrowej na stronie wydawnictwa.
Pobierz

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.