Wileńszczyzna w fotografiach Stanisława Filiberta Fleury (1858-1915)

Katalog wystawy "Wileńszczyzna w fotografiach Stanisława Filiberta Fleury 1858-1915" to fotograficzna opowieść o życiu i obyczajach mieszkańców Wilna i okolic sprzed ponad stu lat. Wystawa miała miejsce w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku w 1995 roku.

Zbiór 78 fotografii z przełomu stuleci zawiera dokumenty architektury Wilna: ujęcia kościołów, gmachów, ulic, zakamarków i zaniedbanych dzielnic. Większość fotografii ilustruje okolice miasta: Kalwarię, Belmont, Francuski Młyn, Leoniszki, Mickuny, Popławy, Werki - widzimy malownicze krajobrazy nad rzeką, wiejskie zabudowania, drogi z zaprzęgami konnymi lub samotnie wędrujące postaci. Pozostałe zdjęcia stanowią reportaż z życia codziennego: wileńskie jarmarki, rynki i kiermasze, sprzedaż śmietany z wozu, mężczyzn łowiących ryby czy pielgrzymów na Kalwarii.

Tak się żyło kochanińskie... Wileńszczyzna w fotografiach Stanisława Filiberta Fleury 1858-1915

  • Redakcja wystawy i katalogu: Stefan Figlarowicz, Anna Kwaśniewska
  • Tłumaczenie na język litewski: Helena Pilecka
  • Tłumaczenie na język angielski: Betty Przybylska
  • Wydawca: Muzeum Etnograficzne w Gdańsku
  • ISBN: 83-900-725-7-2
  • Rok wydania: 1995
  • Ilość stron: 76
  • Wymiary: 275gx207mm
  • Oprawa: miękka
  • Język: polski, litewski, angielski
  • Wydanie: pierwsze

Stanisław Filibert Fleury (1858-1915) urodził się w folwarku w Papajach pod Wilnem, jego pradziadek Filip de Fleury był fliegel-adiutantem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W latach 1869–1873 uczył się w gimnazjum rosyjskim w Wilnie, jednak z powodu trudnych warunków materialnych rodziny nie ukończył edukacji. W latach 1874–1878 uczęszczał do miejskiej szkoły rysunkowej i za namową dyrektora szkoły malarza Iwana Pietrowicza Trutniewa zgłaszał swoje prace malarskie i rzeźbiarskie na konkursy i wystawy w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu - otrzymał za nie wyróżnienia, a nawet srebrny medal. Skromne dochody finansowe rodziny uniemożliwiły mu rozpoczęcie edukacji na ASP w Petersburgu. Fleury znalazł zatrudnienie w bardzo znanym w Wilnie zakładzie fotograficznym u cenionego portrecisty Aleksandra Straussa. Tu przyuczył się zawodu fotografa. W 1885 r. zawiązał spółkę z Ryszardem Baczańskim i Faustynem Łopatyńskim i wspólnie otworzyli zakład pod nazwą Fleury i Baczański. W 1891 r. miał już własny zakład fotograficzny przy ulicy Wielkiej 47, który funkcjonował do 1915 r. Pracował przy utrwalaniu zabytków starożytnictwa i wykopalisk, dostarczał materiałów architektonicznych dla Kongresu Archeologicznego w Wilnie oraz Krakowskiej Akademii Umiejętności. Zmarł w 1915 r. w Wilnie.

Podobne artykuły:

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.