Waldemar Wydmuch - Fotografia - album fotograficzny Archiwum Państwowe we Wrocławiu 2013

Album "Waldemar Wydmuch. Fotografia" wydany przy okazji wystawy "Waldemar Wydmuch - fotograf Jeleniej Góry i Karkonoszy" która miała miejsce w jeleniogórskim Archiwum Państwowym od grudnia 2013 do lutego 2014 roku. W albumie znalazły się liczne fotografie poświęcone Jeleniej Górze i Karkonoszom, które uzupełniono o biografię i omówienie spuścizny fotograficznej fotografa.

Dokumentacja fotograficzna Waldemara Wydmucha została przekazana do Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze przez panią Beatę Wydmuch wiosną 2013 roku, co było uwarunkowane opublikowaniem albumu fotograficznego poświęconego twórczości jej męża. Niniejsze opracowanie jest z jednej strony wypełnieniem tego zobowiązania, z drugiej zaś stanowi dokumentację przekazanego zbioru. Jest również swego rodzaju ilustracją dokonań całego jeleniogórskiego środowiska fotograficznego. Wreszcie stanowi uhonorowanie osiągnięć samego Waldemara Wydmucha, wspaniałego fotografa Jeleniej Góry i Karkonoszy, któremu tego typu opracowanie należało się od bardzo dawna. Publikacja stanowi jednocześnie katalog wystawy poświęconej Waldemarowi Wydmuchowi, prezentowanej w siedzibie Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze.

Umieszczone tu zdjęcia to jedynie wybór z blisko 10.000 fotogramów pozostałych po Waldemarze Wydmuchu, a znajdujących się obecnie w jeleniogórskim Archiwum Państwowym, ale oddają one kierunki Jego zainteresowań, jak również są swoistą dokumentacją zmian, jakie zachodziły na przestrzeni blisko 40 lat drugiej połowy XX wieku w krajobrazie Karkonoszy i ich okolic, w tym zwłaszcza Jeleniej Góry. Dokumentują wydarzenia, ukazują ludzi związanych z regionem. Część zdjęć wykonana została z daleka od Karkonoszy: w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, na białostocczyźnie, w Wilnie i w kilku innych miejscach. Są to często obrazy mające już charakter dokumentu, źródła historycznego, które będzie wieczyście służyło kolejnym pokoleniom zainteresowanych badaczy i miłośnikom poszczególnych regionów i ich dziejów.

Fotografia

  • Fotografie: Waldemar Wydmuch
  • Opracowanie i wybór fotografii: Ivo Łaborewicz, Jan Foremny
  • Recenzenci: Krzysztof Stryjkowski, Jacek Potocki
  • Projekt okładki: Jan Foremny
  • Tłumaczenie na język angielski: Maurycy Kisielski
  • Tłumaczenie na język niemiecki: Marianna Kurowska
  • Wydawca: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych / Archiwum Państwowe we Wrocławiu
  • ISBN: 978-83-62421-80-0 - Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
  • ISBN: 978-83-7795-003-6 - Archiwum Państwowe we Wrocławiu
  • Rok wydania: 2013
  • Ilość stron: 200
  • Wymiary: 215x210mm
  • Oprawa: twarda
  • Język: polski, angielski, niemiecki
  • Wydanie: pierwsze

Do powstania albumu finansowo i organizacyjnie przyczyniły się również Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry i Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne.

Waldemar Wydmuch (1928-2012) W 1961 r. był członkiem założycielem Stowarzyszenia Miłośników Fotografiki Amatorskiej w Jeleniej Górze, przekształconego później w Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne, w którym pełnił różne funkcje, m.in. kilkakrotnie prezesa w latach 1968-2000. Od 1953 roku był laureatem licznych konkursów fotograficznych. Uczestnik wielu plenerów fotograficznych, autorem i współautorem wystaw. Współpracował, jako fotoreporter z lokalnymi gazetami, m.in. z tygodnikiem "Nowiny Jeleniogórskie". Za działalność kulturalna na polu fotografii był wielokrotnie nagradzany dyplomami, odznakami, listami pochwalnymi itp. Do najważniejszych należały: Doroczna Nagroda Jeleniogórskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego (1978); ministerialna Odznaka Zasłużony Działacz Kultury (1980); Złota Odznaka FASF w Polsce (1970); ministerialna Odznaka Honorowa Zasłużony dla Kultury Polskiej (2011). W 1978 r. otrzymał tytuł Honorowego Członka Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. W ciągu ponad 50-letniego okresu twórczej działalności wykonał i zgromadził bogaty materiał fotograficzny, głównie w postaci negatywów, który już od 2008 roku zamierzał przekazać do Archiwum Państwowego. Niestety, choroba i śmierć nie pozwoliły mu na realizacje tych planów. Jednak Beata Wydmuch zdecydowała się na wykonanie woli męża i późną wiosną 2013 roku przekazała blisko 10 tys. klatek negatywowych do jeleniogórskiego Archiwum, które dokonało ich systematyzacji, wstępnego uporządkowania.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.