Album "Waldemar Wydmuch. Fotografia" wydany przy okazji wystawy "Waldemar Wydmuch - fotograf Jeleniej Góry i Karkonoszy" która miała miejsce w jeleniogórskim Archiwum Państwowym od grudnia 2013 do lutego 2014 roku. W albumie znalazły się liczne fotografie poświęcone Jeleniej Górze i Karkonoszom, które uzupełniono o biografię i omówienie spuścizny fotograficznej fotografa.
Dokumentacja fotograficzna Waldemara Wydmucha została przekazana do Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze przez panią Beatę Wydmuch wiosną 2013 roku, co było uwarunkowane opublikowaniem albumu fotograficznego poświęconego twórczości jej męża. Niniejsze opracowanie jest z jednej strony wypełnieniem tego zobowiązania, z drugiej zaś stanowi dokumentację przekazanego zbioru. Jest również swego rodzaju ilustracją dokonań całego jeleniogórskiego środowiska fotograficznego. Wreszcie stanowi uhonorowanie osiągnięć samego Waldemara Wydmucha, wspaniałego fotografa Jeleniej Góry i Karkonoszy, któremu tego typu opracowanie należało się od bardzo dawna. Publikacja stanowi jednocześnie katalog wystawy poświęconej Waldemarowi Wydmuchowi, prezentowanej w siedzibie Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze.
Umieszczone tu zdjęcia to jedynie wybór z blisko 10.000 fotogramów pozostałych po Waldemarze Wydmuchu, a znajdujących się obecnie w jeleniogórskim Archiwum Państwowym, ale oddają one kierunki Jego zainteresowań, jak również są swoistą dokumentacją zmian, jakie zachodziły na przestrzeni blisko 40 lat drugiej połowy XX wieku w krajobrazie Karkonoszy i ich okolic, w tym zwłaszcza Jeleniej Góry. Dokumentują wydarzenia, ukazują ludzi związanych z regionem. Część zdjęć wykonana została z daleka od Karkonoszy: w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, na białostocczyźnie, w Wilnie i w kilku innych miejscach. Są to często obrazy mające już charakter dokumentu, źródła historycznego, które będzie wieczyście służyło kolejnym pokoleniom zainteresowanych badaczy i miłośnikom poszczególnych regionów i ich dziejów.
Fotografia
- Fotografie: Waldemar Wydmuch
- Opracowanie i wybór fotografii: Ivo Łaborewicz, Jan Foremny
- Recenzenci: Krzysztof Stryjkowski, Jacek Potocki
- Projekt okładki: Jan Foremny
- Tłumaczenie na język angielski: Maurycy Kisielski
- Tłumaczenie na język niemiecki: Marianna Kurowska
- Wydawca: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych / Archiwum Państwowe we Wrocławiu
- ISBN: 978-83-62421-80-0 - Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
- ISBN: 978-83-7795-003-6 - Archiwum Państwowe we Wrocławiu
- Rok wydania: 2013
- Ilość stron: 200
- Wymiary: 215x210mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski, angielski, niemiecki
- Wydanie: pierwsze
Do powstania albumu finansowo i organizacyjnie przyczyniły się również Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry i Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne.
Waldemar Wydmuch (1928-2012) W 1961 r. był członkiem założycielem Stowarzyszenia Miłośników Fotografiki Amatorskiej w Jeleniej Górze, przekształconego później w Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne, w którym pełnił różne funkcje, m.in. kilkakrotnie prezesa w latach 1968-2000. Od 1953 roku był laureatem licznych konkursów fotograficznych. Uczestnik wielu plenerów fotograficznych, autorem i współautorem wystaw. Współpracował, jako fotoreporter z lokalnymi gazetami, m.in. z tygodnikiem "Nowiny Jeleniogórskie". Za działalność kulturalna na polu fotografii był wielokrotnie nagradzany dyplomami, odznakami, listami pochwalnymi itp. Do najważniejszych należały: Doroczna Nagroda Jeleniogórskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego (1978); ministerialna Odznaka Zasłużony Działacz Kultury (1980); Złota Odznaka FASF w Polsce (1970); ministerialna Odznaka Honorowa Zasłużony dla Kultury Polskiej (2011). W 1978 r. otrzymał tytuł Honorowego Członka Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. W ciągu ponad 50-letniego okresu twórczej działalności wykonał i zgromadził bogaty materiał fotograficzny, głównie w postaci negatywów, który już od 2008 roku zamierzał przekazać do Archiwum Państwowego. Niestety, choroba i śmierć nie pozwoliły mu na realizacje tych planów. Jednak Beata Wydmuch zdecydowała się na wykonanie woli męża i późną wiosną 2013 roku przekazała blisko 10 tys. klatek negatywowych do jeleniogórskiego Archiwum, które dokonało ich systematyzacji, wstępnego uporządkowania.