Książka "Kobiety Fotonu" w której Katarzyna Gębarowska, wspólnie z Małgorzatą Czyńską zebrały wspomnienia dotyczące legendy polskiego przemysłu fotograficznego firmy Foton w Bydgoszczy, zaczynając od jego początków czyli firmy Alfa, która powstała w 1925 roku, a kończąc na 2008 roku, kiedy zakład zaprzestał swojej wieloletniej działalności. Książka została wydana w 2018 roku przez Fundację Farbiarnia.
Kobiety Fotonu. Przemysł fotochemiczny to przemysł lekki, odpowiedni dla kobiet. W Bydgoskich Zakładach Fotochemicznych "Foton" większość załogi stanowiły kobiety. Budowały powojenną legendę polskiej fotografii analogowej, sukces największego producenta papieru do fotografii czarno-białej i barwnej. Chemiczki, laborantki, księgowe dopowiadają swój rozdział do oficjalnej historii Fotonu. Z pasją mówią o wyborach zawodowych, sytuacji kobiet w przemyśle, a także o miłościach i małżeństwach zawiązanych w ciemni fotograficznej. Swój głos dołączają wybitne artystki fotografki - Teresa Gierzyńska, Jolanta Marcolla oraz Natalia LL, które przez kilkadziesiąt lat pracowały na materiałach Fotonu.
To świetna książka, którą połyka się za jednym razem. Lekko napi-sana i znakomicie zilustrowana. Przemysł fotograficzny nie brzmi zachęcająco, ale historia opowiedziana z perspektywy kobiet jest za-skakująco świeża i inspirująca.
Adam Mazur
Kobiety Fotonu
- Autorki: Małgorzata Czyńska, Katarzyna Gębarowska
- Projekt okładki i skład: Fajne chłopaki
- Koncepcja projektu, fotoedycja i redakcja: Katarzyna Gębarowska
- Tekst: Małgorzata Czyńska
- Kwerenda: Katarzyna Gębarowska, Małgorzata Czyńska, Patrycja Jankowska
- Wydawca: Fundacja Farbiarnia
- ISBN: 978-83-951393-0-7
- Rok wydania: 2018
- Ilość stron: 160
- Wymiary: 145x228mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Małgorzata Czyńska - historyk sztuki, kuratorka wystaw, dziennikarka, pisarka. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka książek: Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów, Kobro. Skok w przestrzeń, Harem metafizyczny. Kobiety Witkacego, Dom polski. Meblościanka z pikasami oraz wywiadu rzeki z Edwardem Dwurnikiem Moje Królestwo. Laureatka Nagrody Literackiej "Juliusz" za książkę Kobro. Skoku? przestrzeń.
Katarzyna Gębarowska - miłośniczka starych zdjęć, badaczka historii fotografii, kuratorka wystaw fotograficznych, wydawczyni książek, fo-tografka. Doktorantka w IS PAN, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomor-skiego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Właścicielka Galerii Farbiarnia w Bydgoszczy. Od 2015 dyrektorka Vintage Photo Festiwal - Międzyna-rodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej.