Katalog wystawy fotografii Waldemara Jamy "Paralaksa" która miała miejsce w kwietniu 2003 roku w Małej Galerii ZPAF w Warszawie.
Paralaksa - tytuł cyklu prac Waldemara Jamy jest terminem bezpośrednio odnoszącym się do zjawisk fizycznych w rozumieniu ogólnym i oznacza błąd w odczytywaniu wskazań przyrządów w wyniku nieodpowiedniego ustawienia oka wobec ustanowionej skali. W rozumieniu czysto fotograficznym oznacza nieco inny zakres widzenia obrazu wobec tego co można zobaczyć w celowniku aparatu. Ta niezgodność widzenia, pewne odchyle-nie są zapewne głębszą metaforą odnoszącą się do lalek i manekinów pojawiających się na zdjęciach Waldemara Jamy. (...)
Marek Grygiel
Paralaksa / Patalax
- Fotografie: Waldemar Jama
- Tekst: Marek Grygiel
- Tłumaczenie: Krzysztof Wojciechowski
- Skład: Grzegorz Laszuk
- Wydawca: Mała Galeria ZPAF
- Rok wydania: 2003
- ISBN: 83-88277-73-8
- Ilość stron: 12
- Wymiary: 175x190mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Waldemar Jama (ur.1942 r.) Profesor sztuk plastycznych, w 1997 roku ukończył ASP w Poznaniu gdzie uzyskał dyplom z fotografii. Uprawia fotografię inscenizacyjną i dokument. W latach 60. był zrzeszony w Katowickim Towarzystwie Fotograficznym. Od 1973 roku jest członkiem ZPAF. Od dziesięciu lat pełni funkcję członka Rady Artystycznej ZPAF. W 2004 roku otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Wieloletni wykładowca fotografii na Akademiach Sztuk Pięknych w Katowicach i Gdańsku. Ważniejsze nagrody to Grand Prix MKiS na V Salonie Portretu Artystycznego - Gdańsk 1974 i X Biennale Krajobrazu Polskiego - Kielce 1987 r. Autor wielu znaczących wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Otrzymał medal im. Jana Bułhaka za wybitne osiągnięcia twórcze w fotografii w 1997 roku. Rzeczoznawca fotografii przy Ministerstwie Kultury i Sztuki z wieloletnim stażem. W 1981 i 1998 roku otrzymał stypendia artystyczne MkiS oraz w 2009 roku srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Prace artysty znajdują się w zbiorach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Historii Katowic, Stadtmuseum Esslingen, Musée de l'Elysée w Lozannie oraz zbiorach prywatnych.