Katalog drugiej edycji wystawy fotografii prasowej pt. "Taka była Polska", zorganizowanej w Galerii Zachęta w Warszawie w 2000 roku, przez przez Polską Agencje Prasową oraz Chrisa Niedenthala. Na wystawie pokazano 200 archiwalnych fotografii przypominających życie w PRL-u.
Ekspozycja pokazuje mieszkańców wsi i miast. Rolników i robotników. Radosne powojenne trójki murarskie i ludzi pracujących w skrajnie ciężkich warunkach. To powtórka z historii od lat 40. Do 80., oglądanej przez pryzmat codziennego życia.
Głównym znakiem PRL-u wydają się kolejki po wszystko. Nie tylko w sklepach spożywczych, także przed Modą Polską i na ulicy przed automatem z wodą sodową. W górach przed wyciągiem narciarskim i przed warszawskim kinem Polonia na... przegląd filmu radzieckiego.
Po ulicach ciągną pochody pierwszomajowe i religijne procesje. W tło codzienności wszędzie wdzierają się wzniosłe ideologiczne hasła w rodzaju "Socjalizm przyszłością świata". Tymczasem w sklepach świecą gołe półki i obowiązujący cukier na kartki.
Świadectwem postępu cywilizacyjnego w PRL-u jest m.in. pierwszy salon sprzedaży telewizorów, otwarty 6 kwietnia 1962 roku w Warszawie, rachitycznie wyposażony, ale - jak głosi dumny podpis - telewizory można kupić po cenie o 30 procent niższej od rynkowej.
Zdjęcia pokazują, że w życiu ludzi PRL-u bywały zwykłe radości i smutki, ale też regularnie wtrącała się w nie polityka, aż do strajku w gdańskiej stoczni, otwierającego drogę do Okrągłego Stołu i zmian ustrojowych.
Obrazu PRL-u dopełnia seria zdjęć niezależnego fotografa Chrisa Niedenthala dla pism zachodnich z różnych miast Polski, od końca lat 70., przez stan wojenny, do przełomowego 1989 roku. Na jednym z tych reportażowych ujęć, nie pozbawionych zmysłu groteski, oglądamy "wesołe miasteczko", czyli kręcącą się karuzelę na tle wrocławskiego blokowiska. Zdjęcie pochodzi z 1982 roku i może być ironiczną metaforą nie tylko swego czasu, ale całego życia w PRL-u.
Taka była Polska
- Autorzy: Praca zbiorowa
- Tekst: Stefan Bratkowski
- Fotoedytor: Anna Pietuszko
- Koncepcja i opracowanie redakcyjne: Dobrochna Kędzierska
- Projekt i opracowanie graficzne: Andrzej Bolimowski
- Wydawnictwo: Polska Agencja Prasowa
- ISBN: 83-911242-2-3
- Rok wydania: 2000
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 120
- Wymiary: 230x297 mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze