Album "Tadeusz Wański. Lato nad Adriatykiem" wydany przy okazji wystawy fotografii artysty w 6x7 Leica Gallery Warszawa, prezentowanej od 11 kwietnia do 8 czerwca 2019 roku. Zdjęcia Tadeusza Wańskiego jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej fotografii artystycznej XX wieku, pochodzą z kolekcji Wojciecha Jędrzejewskiego.
Fotografie z cyklu Lato nad Adriatykiem zostały wykonane w latach 30. XX w. Ten spójny stylistycznie cykl tematyczny dobitnie ilustruje przekonania artysty znajdujące się w opozycji do nurtów awangardowych, zdobywających popularność w międzywojennej Europie. Architektura i krajobraz ukazane są tu w zjawiskowy sposób – intensywność południowego słońca kontrastuje z głębokimi cieniami zaułków bałkańskich miejscowości, pozwalając artyście w niemal dowolny sposób zabawiać się grą świateł. Sylwetki ludzkie na zdjęciach Wańskiego sprowadzane są do roli sztafażu i stają się elementami pejzażu, tak przecież egzotycznego dla mieszkańców Polski lat 30. XX w.
Cykl "Lato nad Adriatykiem" to 35 zdjęć wykonanych przez Tadeusza Wańskiego w latach 30. XX wieku. Odbitki zostały własnoręcznie wykonane przez fotografa w ciemni. Negatywy, a potem odbitki zdjęć były poddawane znanym jedynie autorowi technikom zmiękczania konturów, retuszu i procesu werniksowania.
To twórczość bardzo wyrazista, skupiona wokół pewnej metody, którą Tadeusz Wański wykorzystywał z maksymalnym powodzeniem. Dzięki temu był zapamiętywany wizualnie, a pomimo pewnej szczególności jego propozycje nie były traktowane jako maniera, ale jako głęboko przemyślany sposób interpretacji rzeczywistości. Dzięki temu stał się jedną z ikon ruchu przedwojennego fotoamatorskiego, tej jego części, która miała ambicje artystyczne i starała się zrealizować to stosownie do tego, jak sztuka wówczas był rozumiana.
Adam Sobota
Tadeusz Wański. Lato nad Adriatykiem. Fotografie z kolekcji Wojciecha Jędrzejewskiego / Tadeusz Wański. Adriatic Summer. Photographs from the collection of Wojciech Jędrzejewski
- Fotografie: Tadeusz Wański
- Teksty: Wojciech Jędrzejewski, Adam Sobota, Magdalena Skrejko
- Tłumaczenia: Zuza Banasińska, Agata Czarnacka
- Projekt graficzny: Marek Wajda
- Opracowanie fotografii: Maciej Jędrzejewski, Rafał Łochowski
- Wydawca: Migavka / Wojciech Jędrzejewski
- Rok wydania: 2019
- ISBN: 978-83-944274-8-1
- Ilość stron: 120
- Wymiary: 250x240mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Tadeusz Wański (1894-1958) był przedstawicielem piktorializmu, uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich fotografów krajobrazu. Kształcił się w Wągrowcu, gdzie ukończył gimnazjum typu humanistycznego. Był przemysłowcem, właścicielem palarni kawy i sklepów z artykułami kolonialnymi w Poznaniu i Gdyni. Z fotografią zetknął się w 1922 roku. Już w następnym roku został wyróżniony na wystawie fotograficznej "Światłocień" w Poznaniu. W 1926 roku został członkiem Towarzystwa Miłośników Fotografii, a cztery lata później jego prezesem. Był aktywnym organizatorem fotograficznego środowiska, był współtwórcą Fotoklubu Polskiego. W latach międzywojennych należał do najpopularniejszych fotografów polskich. Po zakończeniu II wojny światowej zajął się także działalnością popularyzującą fotografię. Wystawiał swoje prace na wielu krajowych, zagranicznych i międzynarodowych wystawach oraz salonach fotografii artystycznej, zdobywając wiele wyróżnień, nagród i medali. W 1954 roku w warszawskiej Zachęcie odbyła się retrospektywna wystawa twórczości artysty.
Podobne artykuły: