Album "Dorys. Między pokoleniami" wydany przy okazji retrospektywnej wystawy artysty w Świątyni Egipskiej w Warszawskich Łazienkach Królewskich, prezentowanej od 29 lipca do 29 sierpnia 2010 roku, to przekrój twórczości wybitnego polskiego fotografika Benedykta Jerzego Dorysa.
Wystawa, zorganizowana została przez Muzeum Łazienki Królewskie, Bibliotekę Narodową i Fundację Dobrej Książki. Fotografie prezentowane w książce, pochodzą ze zbiorów Biblioteki Narodowej, przedstawiają wszystkie aspekty zainteresowań twórczych Benedykta Jerzego Dorysa portrety najsławniejszych artystów i twórców kultury w Polsce, architekturę, pejzaże, modę, akty, eksperymenty z abstrakcją. W książce znalzły się również teksty wspomnieniowe spadkobiercy spóścizny Benedykta Jerzego Dorysa - prof. Ludwika Dobrzyńskiego który przekazał niezwykle bogate, liczące blisko 8000 fotografii archiwum artysty, Bibliotece Narodowe, oraz wspomnienia jego córki Luizy Dobrzyńskiej.
Myślę, że fotografia bywa po prostu dobra albo zła. Myślę, że w mojej pracy udało mi się być szczerym w odniesieniu do siebie samego.
Benedykt Jerzy Dorys
Dorys. Między pokoleniami. Klasyka fotografii polskiej - Benedykt Jerzy Dorys (1901-1990)
- Fotografie: Benedykt Jerzy Dorys
- Teksty: Luiza Dobrzyńska, Ludwik Dobrzyński
- Opracowanie redakcyjne: Dorota Kucharczyk
- Korekta: Lidia Sadowska
- Opracowanie graficzne: Dorota Kucharczyk
- Wydawca: Fundacja Dobrej Książki
- Rok wydania: 2010
- Ilość stron: 164
- Wymiary: 235x160mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Benedykt Jerzy Dorys (1901-1990) urodził się w Kaliszu. Uważany jest za jednego z najważniejszych fotografików polskich. Fotografią zainteresował się w 1914 roku, kiedy to samodzielnie skonstruował swój pierwszy aparat. W latach 1925-1929 należał do Polskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii, a od 1927 roku zaczął wystawiać swe prace na wystawach zbiorowych.W 1929 roku otworzył Atelier Fotografii Artystycznej w w Warszawie, w którym portretował najpopularniejsze postacie stolicy. Był członkiem założycielem ZPAF. Otrzymał w 1968 roku tytuł Honoraire Excellence w prestiżowej Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP). Był działaczem Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Sekcji Fotograficznej ZAIKS. Po II Wojnie Światowej, w 1946 roku otworzył zakład fotograficzny przy Nowym Świecie 29 w Warszawie, gdzie odwiedzały wybitne osobistości tamtych czasów, ludzie nauki, sztuki, a także przedsiębiorcy i politycy. Tworzył także zdjęcia reklamowe, śmiałe akty, pokazywał modę, architekturę, pejzaże oraz eksperymentował z abstrakcją. W swoich artystycznych fotografiach stosował technikę wielobarwnych przetłoków. Jego unikatowy cykl zdjęć "Kazimierz na Wisłą" uznawany jest za pierwszy polski reportaż fotograficzny. Był laureatem wielu nagród Ministra Kultury w 1960, 1973 oraz w 1975 roku, otrzymał Złoty Medal ZPAF w 50 rocznicę pracy twórczej w 1974 roku. Fotografie artysty znajdują się m.in. w Bibliotece Narodowej, Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz w Muzeum Sztuki w Łodzi. Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju oraz za granicą.
Podobne artykuły: