Album "Schlabs poszukujący. Fotografia z lat 1952-1957" wydany przy okazji wystawy poznańskiego artysty w Galerii Piekary w Poznaniu od 28 lipca 2011 roku, prezentujący kilkadziesiąt nieznanych fotografii Bronisława Schlabsa pochodzących z rodzinnego archiwum, z pierwszych lat fotograficznej twórczości.
Prezentowane fotografie ukazują wachlarz różnorakich poszukiwań Schlabsa, w których autor nawiązuje do tradycji awangardowej, zwłaszcza zaś do niemieckiej szkoły Bauhausu i wywodzącego się z niej nurtu Neue Sehen. Równocześnie jednak odnajdujemy w nich nieliczne ślady fascynacji Nową Rzeczowością, czy wreszcie eksperymenty zbliżone do estetyki fotografii subiektywnej. Do najbardziej interesujących należą z pewnością liczne, nieznane dotąd szerszej publiczności dyptyki, łączące odbitkę pozytywową i negatywową. Ostatnią grupę prac tworzą makrofotografie, w których fotografowana rzeczywistość zostaje wyabstrahowana z kontekstu i staje się abstrakcyjną kompozycją. Te nawiązujące do twórczości Aarona Siskinda zdjęcia, stanowią już preludium do szeroko znanych fotogramów.
Dorota Łuczak
Wystawa była również prezentowana w Dolnośląskim Centrum Fotografii Domek Romański we Wrocławiu od 6 czerwca do 24 lipca 2013 roku.
Schlabs poszukujący. Fotografia z lat 1952-1957 / Schlabs - the seeking one. Photography from 1952-1957
- Fotografie: Bronisław Schlabs
- Teksty: Dorota Łuczak, Magdalena Wróblewska
- Redakcja: Anna Borowiec, Magdalena Piłakowska
- Tłumaczenie: Szymon Nowak
- Reprodukcje: Zygmunt Gajewski
- Projekt i skład graficzny: Ryszard Bienert
- Wydawca: Fundacja 9/11 Art Space
- Rok wydania: 2011
- ISBN: 978-83-934071-0-1
- Ilość stron: 96
- Oprawa: miękka
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Bronisław Schlabs (1920-2009) fotograf, malarz, inżynier budownictwa - absolwent Politechniki Poznańskiej. Członek Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz ZPAF. W latach 50. XX wieku, podejmował śmiałe eksperymenty w zakresie tworzywa i form przekazu w obszarze fotografii i obrazu. W Polsce był prekursorem fotografii abstrakcyjnej i malarstwa strukturalnego (materii). Był organizatorem słynnego Pokazu Zamkniętego w Gliwickim Oddziale Polskiego Towarzystwa Fotograficznego w Gliwicach (Zdzisław Beksiński, Jerzy Lewczyński, Bronisław Schlabs - 1959 roku). Uczestniczył na przełomie lat 50./60. XX wieku w najważniejszych wystawach fotografii w Niemczech i USA. W 1962 roku, po śmierci żony, zawiesił działalność twórczą, choć nadal fotografował. W 1975 roku wrócił do fotografii, tworzył łącząc technikę malarską z fotografią. Prace artysty znajdują się w zbiorach MOMA w Nowym Jorku, Muzeum im. Puszkina w Moskwie, Folkwang Museum w Essen, Muzeum Narodowego w Pradze, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie.
Podobne artykuły: