Album "Świat, którego nie ma czyli podkarpackie wędrówki fotograficzne Stanisława Nawracaja w latach 50.-70. XX w.", którego autorem jest Stanisław Nawracaj, przedstawia na swoich archiwalnych fotografiach, historię regionu oraz atmosferę ówczesnej siermiężnej rzeczywistości.
W albumie zobaczymy czarno-białe fotografie przedstawiające prace polowe i gospodarskie, ówczesne zakłady, stare budowle, miejsca wypoczynku i pracy oraz liczne portrety. Zdjęcia stanowią dzisiaj unikalny zapis świata, którego już nie ma, który bezpowrotnie przeminął, lub właśnie przechodzi do historii.
Zapewne omawiane wydawnictwo jest po trosze tym wszystkim, ale co inne decyduje o wartości tych 368 zdjęć. One przede wszystkim zapraszają nas do odwiedzin świata, którego już nie ma, ważnego świata trzech powojennych pokoleń mieszkańców naszego regionu, do czasu niezwykle (wbrew wszelkim negacjom) owocnego w polskim życiu publicznym i indywidualnych losach. Jego siermiężność i różne niedobory przykrywają utrwalone na zdjęciach witalne obrazy życia efektywnego i sensownego. Ukazują człowieka i codzienność, młodość i starość, pracę i wypoczynek, ubóstwo i dostatek, powagę i wesołość, obyczaj religijny i świecki, przyrodę i dzieła rąk ludzkich – a wszystko ze smaczkiem egzotyki dawności. (...)
Kazimierz Wojewoda
Świat, którego nie ma czyli podkarpackie wędrówki fotograficzne Stanisława Nawracaja w latach 50.-70. XX w.
- Fotografie: Stanisław Nawracaj
- Wstęp: Kazimierz Wojewoda
- Redakcja: Stanisław Nawracaj, Tomasz Wajda
- Wydawca: Agencja wydawniczo-fotograficzna GRAFFIA
- Rok wydania: 2021
- ISBN: 978-83-959943-4-0
- Ilość stron: 224
- Wymiary: 217×300mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Stanisław Nawracaj (ur. 1932 r.) Od lat 60. XX wieku mieszka i pracuje w Krośnie. Po ukończeniu studiów geograficznych nauczał w Kietrzu Śląskim w liceum ogólnokształcącym, a następnie w Krośnie: w technikum przemysłowo-pedagogicznym, technikum mechanicznym, studium nauczycielskim, studium kulturalno-oświatowym i centrum kształcenia ustawicznego. Swoje zdjęcia prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Czechosłowacji, Kanadzie, Argentynie, Belgii, Brazylii, na Słowacji, Węgrzech, Ukrainie i w Rumunii. W 2015 roku za swoją wieloletnią działalność na rzecz fotografii oraz twórczość fotograficzną, został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Krosna. W 2017 roku ukazał się pierwszy autorski album "Krosno miasto i ludzie".