Książka "Rzeszów galicyjski w obiektywie Edwarda Janusza" prezentuje wybrane zachowane fotografie i odbitki z negatywów szklanych zakładu fotograficznego Edwarda Janusza, które zostały wykonane w latach 1886-1918.
Fotografie zostały poprzedzone krótką opowieścią o dawnym Rzeszowie, tworzącą obraz miasta i stanowią doskonałe źródło ikonograficzne do dziejów Rzeszowa w czasach autonomii galicyjskiej.
Fotografia od początku swego istnienia była i jest źródłem wiedzy historycznej, dlatego zbiory i kolekcje fotograficzne znajdują się we wszystkich chyba muzeach. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie również posiada bogaty zbiór, gromadzony od lat 30. XX w., złożony z kilkudziesięciu tysięcy fotografii, w tym dużej części fotografii archiwalnych, pochodzących z pierwszych zakładów fotograficznych w Polsce i w Rzeszowie, działających od połowy XIX w. Specjalną grupę stanowią zdjęcia wykonane w zakładzie Edwarda Janusza — najbardziej prestiżowym w Rzeszowie, istniejącym od roku 1886 do 1990 (do roku 1950 - jako zakład prywatny). (...)
"Rzeszów galicyjski ..." prezentuje oczywiście niewielką część zachowanych fotografii z tego okresu — nie sposób pokazać wszystkich, bo są ich tysiące. Wyboru dokonano tak, aby pokazać fotografie architektury — zarówno obiektów starszych jak i powstałych w czasach galicyjskich, a także fotografie ludzi — znanych i nieznanych, wydarzeń i uroczystości miejskich oraz fotografie zbiorowe określonych grup mieszkańców. (...)
Fotografie archiwalne pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie Zdjęcia aparatów fotograficznych ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Mielcu.
Rzeszów galicyjski w obiektywie Edwarda Janusza
- Autorka: Małgorzata Jarosińska
- Opracowanie graficzne: Krzysztof Motyka
- Wybór fotografii: Małgorzata Jarosińska, Bożena Gąsiorowska
- Skanowanie fotografii: Rafał E. Kocol
- Opracowanie fotografii i przygotowanie do druku: Bartosz Kusibab
- Tłumaczenie na język angielski: Piotr Cymbalista
- Wydawca: Wydawnictwo LIBRA / Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
- ISBN: 978-83-89183-61-3 / 978-83-8808-29-1
- Rok wydania: 2010
- Ilość stron: 120
- Wymiary: 176x250mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Małgorzata Jarosińska rzeszowianka, historyk, całe życie związana z Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Jest, tzw. pniokiem córką rzemieślnika-mechanika Edwarda Gutowskiego. Urodziła się i mieszkała wiele lat na ul. Grunwaldzkiej tylko 20 numerów niżej, niż mieścił się zakład fotograficzny E. Janusza. Jest historykiem, całe życie zawodowe pracowała w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Stara się ocalić od zapomnienia dzieje rodzinnego miasta szczególnie interesuje ją historia harcerstwa i rzeszowskich cmentarzy.