Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza 3 grudnia 2020 roku o godz. 18.00 na drugie spotkanie online z filmoznawcą prof. Krzysztofem Kornackim z cyklu "Człowiek z kamerą" którego tematem będzie "Jerzy Wójcik - twórczość wybitnego autora zdjęć filmowych, scenarzysty i reżysera. Spotkanie prowadzi Iwo Sulka.
Niewiele osób wie, że w starej willi przy ulicy Józefitów 16 w Krakowie, w miejscu, gdzie dziś mieści się jeden z oddziałów Muzeum Fotografii, działała niegdyś pierwsza powojenna filmowa instytucja dydaktyczna w kraju, tzw. krakowska Prafilmówka (1945-1947). Słuchaczami odbywających się w niej kursów byli m.in. późniejsi wybitni twórcy polskiego kina. Nawiązując do filmowej historii tego miejsca przedstawiamy Wam nowy cykl spotkań z twórcami filmowymi oraz specjalistami w dziedzinie kinematografii. Tematem rozmów są zagadnienia związane z obrazem filmowym rozumianym wieloaspektowo: od inspiracji, przez założenia teoretyczne, techniki realizacji, metody artystyczne, po kwestie filozoficzne. Podczas spotkań dowiecie się również, jak tworzy się film od strony autora zdjęć oraz jak się współpracuje z gwiazdami polskiego i światowego kina. W trakcie każdego wydarzenia polecimy Wam film, który obrazować będzie poruszane przez nas zagadnienia.
Bohaterem drugiego spotkania będzie Jerzy Wójcik, jeden z najwybitniejszych polskich autorów zdjęć filmowych, scenarzysta i reżyser. Podczas spotkania przybliżymy jego pierwsze filmowe doświadczenia i inspiracje oraz edukację w łódzkiej PWSF. Prześledzimy karierę Wójcika od jej początków - jako operatora kamery i asystenta, przez najważniejsze prace jako autora zdjęć, w tym - współtwórcy kilku najważniejszych dzieł nurtu "polskiej szkoły filmowej", m.in. Popiołu i diamentu (1958) oraz współpracownika Jerzego Kawalerowicza i Stanisława Różewicza. Omówimy filozofię zdjęć Jerzego Wójcika, jego twórcze idee i wreszcie pracę pedagogiczną, której Wójcik poświęcił kilka dekad oraz jego dokonania reżyserskie.
Cykl "Człowiek z kamerą" to spotkania z twórcami filmowymi oraz specjalistami w dziedzinie kinematografii. Tematem rozmów są zagadnienia związane z obrazem filmowym rozumianym wieloaspektowo: od inspiracji, przez założenia teoretyczne, techniki realizacji, metody artystyczne, po kwestie filozoficzne.
Film towarzyszący spotkaniu - Film towarzyszący spotkaniu - Nikt nie woła (1960, reż. Kazimierz Kutz) można obejrzeć tutaj: https://tiny.pl/782kl
Spotkanie będzie transmitowane na żywo na Facebooku MuFo oraz na kanale Youtube MuFo.
Krzysztof Kornacki (ur. 1970) - doktor habilitowany, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, filmoznawca, pracownik Zakładu Filmu i Mediów Wydziału Filologicznego UG, specjalizuje się w historii i współczesności kina polskiego. Autor m. in. książek: Kino polskie wobec katolicyzmu 1945-1970 (nominowana do nagrody im. Bolesława Michałka), Popiół i diament Andrzeja Wajdy (nagroda "Pióro Fredry"); redaktor naukowy serii Gdyńskie Zeszyty Filmowe SCRIPT, współredaktor tomu Poszukiwanie i degradowanie sacrum w kinie oraz Sacrum w kinie: dekadę później; członek-specjalista Komitetu Nauk o Sztuce PAN, członek Rady Redakcyjnej czasopisma kultury audiowizualnej "Panoptikum". Wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Akademii Polskiego Filmu i innych.
Iwo Sulka - filmoznawca, doktor nauk humanistycznych (praca pt. Historia formatu szerokoekranowego: technika i estetyka). Zajmuje się kinem amerykańskim i europejskim oraz historią stylu i techniki filmowej. Współpracował z krakowskim kinem Agrafka w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego oraz z festiwalem filmowym Etiuda & Anima przy selekcji filmów konkursowych. Prowadzi warsztaty w ramach programu Wędrujący Filmoznawcy Filmoteki Szkolnej.
Jerzy Wójcik (1930-2019) - jeden z najwybitniejszych polskich autorów zdjęć filmowych, scenarzysta i reżyser. Współtwórca najważniejszych filmów nurtu "polskiej szkoły filmowej": Eroiki (1957) Andrzeja Munka, Popiołu i diamentu (1958), a także Krzyża walecznych (1958) i Nikt nie woła (1960) Kazimierza Kutza. Współpracował również z Jerzym Kawalerowiczem: Matka Joanna od Aniołów (1960), Faraon (1965), Stanisławem Różewiczem, m.in.: Westerplatte (1967), Opadły liście z drzew (1975), Ryś (1981) i Jerzym Hoffmanem: Potop (1974). Reżyser spektakli Teatru Telewizji i dwóch filmów fabularnych: Skargi (1991) i Wrót Europy (1999). Profesor sztuki filmowej, wykładał sztukę operatorską na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1981-1982), a później, od 1982, na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi. W 2005 roku został nagrodzony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Spotkanie z Krzysztofem Kornackim - Człowiek z kamerą
Gdzie:
Muzeum Fotografii w Krakowie
godz.:
18.00