Śladami fotografii Augustyna Czyżowicza - Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura 2011

Album fotografii "Śladami fotografii Augustyna Czyżowicza" przedstawia dorobek wiejskiego fotografa amatora Augustyna Czyżowicza, czarno-białe zdjęcia zostały wykonane w latach 1956-1960 oraz w latach 80. XX wieku. Fotografie doskonale oddają klimat tamtych czasów, to dokument codziennego i odświętnego życia mieszkańców dolnośląskich wsi. Książka została wydana w 2011 roku przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura".

Wiejski fotograf amator, dokumentacja życia małej dolnośląskiej wsi, która jest rodzajem portretu rodzinnego we wnętrzu - to było z pewnością niezwykłe spotkanie i zapowiedź kolejnych. Czekaliśmy na nie z niecierpliwą pewnością przygody. Poczucia wyjątkowości spotkania z rolnikiem z Brzózki, który posługiwał się średnioformatową Belfoką, nie zmieniało to, co na temat fenomenu chłopskiej fotografii w Polsce już napisano. Wystawa "Fotografia chłopów polskich", którą otwarto w 1985 roku w warszawskiej Zachęcie, plon konkursu, zorganizowanego przez redakcje "Nowej Wsi" i "Fotografii", prezentowała zdjęcia od najstarszych, pochodzących z końca XIX wieku, do początku II wojny światowej. Roch Sulima wyodrębnił wówczas fotografię chłopską jako osobne, ale jednorodne zjawisko. Uznał, że to właśnie fotografia zastąpiła ustne opowieści, pamiętniki chłopskie, samorzutnie sporządzane przez chłopów monografie swoich wsi, przejęła ich rolę w budowaniu wiejskiej pamjęci, choć najczęściej tworzona była przez objazdowych czy małomiasteczkowych fotografów na zamówienie chłopskich rodzin. Były to więc przede wszystkim zbiorowe portrety, prezentujące zastygłe w hieratycznych pozach postacie, a ludowe stroje i dom w tle odzwierciedlały chłopskie wyobrażenie własnego świata. Czasem pojawiały się wśród nich zdjęcia utrwalające zarazem religijne święta, uroczystości państwowe czy związane z ruchem chłopskim. Bez wątpienia także wiele fotografii Augustyna Czyżowicza to właśnie portrety rodzinne. Te inscenizowane przed domem, ale też całe serie ślubów, pogrzebów, chrzcin, najliczniejszych chyba pamiątkowych zdjęć z pierwszej komunii, których właściwie się przed wojną nie spotykało. Lata powojenne stanowią już inny czas, który przyniósł zmiany zarówno w życiu wsi, jak i sposobie fotografowania4. U progu lat sześćdziesiątych, kiedy Czyżowicz zaczyna robić zdjęcia i kiedy powstaje ich najwięcej, aparat fotograficzny w ręku rolnika, perspektywa widzenia wsi jednocześnie z bliska i z oddali, jest nadal rzadkością.

Izolda Topp

Archiwum Augustyna Czyżowicza zakupiło w 2014 roku Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Podstawę zbioru stanowią zdjęcia wykonywane w trakcie uroczystości rodzinnych: ślubów, wesel, chrzcin, komunii. W 2014 roku Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, podjęło działania, których celem było pozyskanie zbioru 2310 negatywów, a już w 2015 roku zostały one wprowadzone do muzealnego zbioru.

Śladami fotografii Augustyna Czyżowicza

  • Fotografie: Augustyn Czyżowicz
  • Rdeakcja: Izolda Topp, Magdalena Barbaruk, Piotr J. Fereński, Krzysztof Konieczny
  • Recenzent: Dariusz Czaja
  • Projekt graficzny: Tomasz Stasiuk
  • Wydawca: Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura"
  • Rok wydania: 2011
  • ISBN: 978-83-61841-00-5
  • Ilość stron: 216
  • Wymiary: 240x180mm
  • Oprawa: miękka
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.