Sheybal Stanisław (1891 - 1976) - z wykształcenia malarz, Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Fotografik, od 1931 roku członek Fotoklubu Polskiego. Naukę pobierał w Krakowie u swojego stryja Józefa Sebalda, wybitnego fotografa. Artysta skupił w latach międzywojennych w Krzemieńcu środowisko fotograficzne i patronował mu aż do wybuchu II wojny światowej. Samodzielnie nauczał fotografii wielu wyróżniających się twórców. Jako działacz społeczny często wygłaszał referaty czy pisał rozprawy na temat fotografii.
W fotografii Stanisława Sheybala wiele jest z swoistej poezji urodzonego liryka. Zapatrzony w swój duchowy ideał piękna, nie dbał o przemijający efekt. Technika bromowa dawała w jego ręku niesamowite efekty, ale główna dziedziną jego zainteresowań była guma wielobarwna.
Krajobrazy, portrety, obrazy rodzajeowe, zdobywały uznanie dla ich twórcy na licznych wystawach krajowych oraz międzynarodowych w Londynie, Paryżu, Antwerpii, Mediolanie, Nowym Jorku, Chicago i Tokio.
W 1984 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazały się wspomnienia Stanisława Sheybala pt. "Wspomnienia 1891-1970". Natomiast w 1993 roku juz po śmierci artysty wydano album pt. "Krzemieniec jakiego już nie ma w starej fotografii Henryka Hemanowicza i Stanisława Sheybala" nakładem wydawnictwa ArtGraph. Album zawiera teksty Stanisława Sheybala oraz 66 unikalnych fotografii.